_Virus ZIKA v Česku, těhotné ale propadat panice nemusejí

Virus ZIKA v Česku, těhotné ale propadat panice nemusejí
Datum publikace: 25.02.2016

Virus Zika se objevil i v Česku. Nakažení jsou dva cizinci, kteří pobývali v zahraničí, konkrétně v Dominikánské republice a na Martiniku. Výskyt potvrdil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Těhotné ženy se však bát nemusejí. Plošné rozšíření onemocnění u nás v těchto chvílích nehrozí.

Nemocní se ambulantně léčí na infekčním oddělení Nemocnici na Bulovce a jejich stav není nijak alarmující. Onemocnění se u nich projevilo vyrážkou, teplotou a bolestí svalů. "Nastávající maminky v Česku mohou být úplně klidné, v tuto chvíli u nás nehrozí žádné nebezpečí. Ano, virus Zika existuje, ale v pojetí, jak jej vnímáme nyní jde o mediální bublinu. Důkaz viru Zika se vznikem mikrocefalie, neexistuje," komentuje stav pro ABC těhotenství gynekolog a porodník profesor Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Virus Zika je přenášen komáry, onemocnění, které virus způsobuje je v poslední době mediálně velmi spojované se vznikem mikrocefalie, tedy poškození plodu, které se projevuje malou hlavou.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek