_Spalničky – novodobá epidemie staré nemoci

Spalničky – novodobá epidemie staré nemoci
Datum publikace: 12.05.2017

Od ledna 2017 jsou v Evropě hlášeny stovky případů spalniček (lat. morbilli), které se šíří mezi evropskými zeměmi. Zejména tam, kde proočkovanost proti onemocnění klesla pod potřebnou hranici 95 %. Počet nových případů onemocnění  dál stoupá. V ČR bylo prokázáno 40 případů (nejvíce od roku 2014), většina byla diagnostikována v Moravskoslezském kraji.

„Hlavním důvodem aktuální epidemie spalniček v Evropě je jednoznačně odmítání očkování. Vzhledem k tomu, že jde o tak vysoce nakažlivé onemocnění, předpokládáme další rozšíření epidemie. Navíc lidé hodně cestují, nikdo z nás tak nemůže být před touto infekcí uchráněn,“ varuje primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

Státní zdravotní ústav, který vede statistická data proočkovanosti v Česku, upozorňuje, že se díky povinnému očkování u dětí podařilo významně snížit a eliminovat řadu infekcí. To však vede k tomu, že se lidé přestali těchto infekčních onemocnění bát, podceňují prevenci a s tím souvisí i upadající zájem o očkování proti těmto nákazám. Fatální komplikace spalniček jsou častější, než se předpokládalo. „Přesto odpůrci očkování dál trvají na tom, že je očkování zbytečné. S tím rozhodně nemůžu souhlasit. Jde o čistý hazard se zdravím i se životem,“ dodala Roháčová.

Příznaky spalniček

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění s vysokým rizikem vzniku vážných komplikací, nejčastěji jde o zápaly plic, záněty středního ucha a dokonce i o zánět mozku.
Původcem onemocnění je virus Morbillivirus z čeledi Paramyxoviridae.  Virus se šíří  vzduchem, kapénkami z nakaženého člověka.
Inkubační doba je 13 dní.
Infekční je člověk v období před vypuknutím vyrážky (až čtyři dny) a následně ještě v době, kdy vyrážka ustupuje (až čtyři dny po ústupu) 

Projevy nemoci:

  • Horečky (38-39°C i vyšší), horečka začne klesat v okamžiku, kdy se objeví vyrážka
  • bílé skvrny na sliznici úst
  • zánět spojivek (zarudlé oči), nemocný může být světloplachý
  • kašel suchý dráždivý
  • rýma
  • kožní vyrážka - přihází čtvrtý den od nástupu horečky a vzniku bílých skvrn v ústech. Vyrážka se projevuje drobnými červenými skvrnkami. Postupně se zvětšují (3-7 mm), narůstá jejich počet a tmavnou. Jejich barva je až červeno-hnědá. vyrážk začíná na hlavě a přes trup se šíří dál po ceém těle.

 

Diagnostika spalniček

Diagnostika nemoci probíhá na základě uvedených symptomů, nebo na základě vyšetření krve na protilátky.

Léčba spalniček

Léčba spočívá v klidu na lůžku a podávání léků proti teplotě a bolesti. Možné je aplikovat i zábaly na snížení horečky.
Důležitý je dostatečný přísun tekutin.
V případě, že teplota vystoupá ke 40°C či neklesá po podání léků, je vhodná konzultace s lékařem, případně hospitalizace v nemocnici.
To samé platí v případě výskytu komplikací.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek