_Nepodceňujte kontroly ani během bezpříznakového těhotenství

Nepodceňujte kontroly ani během bezpříznakového těhotenství
Datum publikace: 11.12.2017

Mnoho maminek žije s pocitem, že graviditu rozpozná snadno. Permanentní nevolností. Například. Může se ale stát, že kromě vynechané periody ji žádné obtíže trápit nebudou. Přesto by měla svému stavu věnovat stejnou pozornost, jako by je měla.

Nevolnosti, změny nálad i chutí, bolest v prsou, časté močení, nespavost, nebo naopak obrovská únava. Přesně to jsou některé z příznaků, které mohou signalizovat, že jste gravidní. A každá z maminek je tak trochu očekává. Jak ale vysvětluje porodník, profesor Pavel Calda z gynekologicko - porodnické kliniky u Apolináře: „Nenechte se zmást nekonečnými seriály, těhotenství probíhá u většiny žen normálně, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a také porod proběhne bez problémů. Je malá skupina žen, která problémy má, menší nebo větší a ne vždy se spolehlivě dá rozpoznat, kdo bude do které skupiny patřit. Takže se vám i příznaky těhotenství v prvním trimestru mohou, a pravděpodobně také zcela vyhnou.“

O to lépe si budete graviditu užívat a těšit se z rostoucího bříška. Rozhodně si nenechte namluvit, že zvracení v prvním trimestru pročišťuje organismus, spavost dodává sílu miminku a podobně. Tělo rodičky přesně ví, jak si s graviditou poradit a máte li tedy jakékoliv problémy, vždy je konzultujte s ošetřujícím lékařem, nikoliv s kamarádkou, nebo MUDr. Googlem.

V prvním trimestru vás čeká těhotenský screening. Na kterých pracovištích ho provádí?

Jak vysvětluje odborník: „Systém sledování gravidních žen je u nás na opravdu vysoké úrovni. Takže občas to vypadá, jako by sledovány byly i ty, které to vlastně nepotřebují. Jenže ke komplikacím může dojít kdykoliv v průběhu gravidity, je proto vhodné, aby zodpovědná rodička docházela na pravidelné kontroly. Na druhou stranu považuju za velice nefér strašit těhotné ženy všemi problémy, které by mohly nastat. Stejně špatný přístup ale je, pokud maminky „strkají hlavu do písku“ a tváří se, že jich se problémy netýkají a týkat nemohou. Statistika je neúprosná: Každoročně zemře v souvislosti s těhotenstvím v ČR asi 16 žen a asi 10% těhotných má nějaké závažnější problémy, ať už se týkají jich samotných nebo dětí.“ Nelze ale predikovat, jestli se problémy v těhotenství budou týkat vás, a vašeho dítěte, proto je doporučován obezřetný přístup a zdravá informovanost.

Stejně tak neplatí tvrzení, že pokud jste jedno těhotenství měla bezproblémové, bude stejně takové i jakékoliv další. Každá gravidita je zcela unikátní a nikdy nelze dopředu určit její průběh. Proto některé maminky na jedno těhotenství vzpomínají jako na dokonalé období v jejich životě, na jiné jako na horor, kterým by si nechtěly už nikdy projít. Velmi časté je mezi maminkami také rčení, že kdyby první těhotenství měly stejně hrozné, jako to druhé, měly by pouze jedináčka. Psychologové se nad tím tvrzením ovšem jen pousmívají, protože vědí, že příroda skvěle zařídila mírně selektivní ztrátu paměti gravidních žen, kterým po porodu vzpomínky na nepříjemnosti vymizí a zůstává jen čirý pocit radosti.

Autor: Klára Kotábová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek