_Bolest břicha nemusí nic znamenat, ale může i vážně varovat

Bolest břicha nemusí nic znamenat, ale může i vážně varovat
Datum publikace: 22.05.2011

Nepříjemné tlaky v podbřišku, napětí a pocit překrveného břicha, který doprovází menstruaci. I tak může vypadat bezproblémový začátek těhotenství. Pokud jsou potíže intenzivní, případně se k nim přidá krvácení, jsou na místě obavy ze začínajícího potratu.

Začátek těhotenství, během nějž dochází k uhnízdění vajíčka do dělohy, může doprovázet celá řada potíží. Většina z nich je nevýznamná a souvisí s tím, že dochází ke změnám na děložní sliznici, k jejímu zvýšenému prokrvení a s tím, že děloha začíná pomalu růst. Většina těchto pocitů je normální a neznamená nic negativního. Varovným signálem ale je změna pocitu v intenzivní bolest a krvácení.

Faktory


Jsou faktory, které ženu mohou znepokojit, ale není třeba jim věnovat víc váhy, než je nutné. Mezi ně patří například


- silné, krátké emoční vzrušení – bezprostředně po hádce, po silné stresové situaci nebo náhlém citovém vypětí (i při velké radosti) se může objevit nepříjemný tlak v podbřišku. Většinou jde ale jen o přechodný stav, který se během chvíle vrátí do normálu.


- uklouznutí spojené s prudkým pohybem, nebo lehký pád – po takovém zážitku se většina těhotných zhrozí, že potratí. Pokud jde však jen o drobnou nehodu a ne o pád z výšky, například ze žebříku, ze stromu, ze stolu apod., vše skončí jen leknutím a nepříjemným pocitem v oblasti dělohy. V každém případě je ale nutné, aby se těhotná vyhýbala situacím, kdy by k pádu nebo nárazu mohlo dojít – například česání ovoce, mytí oken ve výšce apod.
Pokud by se objevila intenzivní bolest nebo krvácení, je to důvod k okamžité návštěvě lékaře.


- Fyzická aktivita a zátěž – většina těhotných (pokud nejde o rizikovou skupinu, kde hrozí potrat nebo předčasný porod) zvládá běžnou denní práci a starost o domácnost bez potíží. Při běžném průběhu těhotenství tak není třeba se bát zvednou a pochovat malé dítě, není třeba se bát cestování, chůze a ani není nutné se striktně vyhýbat domácím pracím. Nic co je dělané s rozumem a není doprovázení přepínáním sil by nemělo ohrozit těhotenství. Rozumné je ale vyhnout se nošení těžkých tašek, zvedání těžkých břemen, nebo náročnému sportovnímu výkonu a aktivitám, u kterých hrozí pád.


- Sex a sexuální aktivity jsou častou obavou těhotných. Pokud žena nemá ve své anamnéze riziko předčasného porodu, případně více samovolných potratů – kdy je sexuální abstinence doporučena gynekologem - sex většinou nevadí.
Kdy nejsou obavy nutné
Potíže Co je může způsobovat
Slabé křeče, doprovázející pocity napětí, či tahu Vznikají při napomínání děložních vazů
Slabé špinění až krvácení v období kdy by měla nastat menstruace Organismus ještě nemusel správně zareagovat na vzniklé těhotenství. Špinění může doprovázet i uhnízdění vajíčka do děložní sliznice.
Pocit tlaku, překrvení a pocity připomínající menstruaci Pravděpodobně jde o pocity doprovázející zvýšené prokrvení děložní sliznice, jež se připravuje na počínající těhotenství

 

Potíže

Co je může způsobovat

Slabé křeče, doprovázející pocity napětí, či tahu

Vznikají při napomínání děložních vazů

Slabé špinění až krvácení v období kdy by měla nastat menstruace

Organismus ještě nemusel správně zareagovat na vzniklé těhotenství. Špinění může doprovázet i uhnízdění vajíčka do děložní sliznice.

Pocit tlaku, překrvení a pocity připomínající menstruaci

Pravděpodobně jde o pocity doprovázející zvýšené prokrvení děložní sliznice, jež se připravuje na počínající těhotenství

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek