_Hemoroidy

Hemoroidy
Datum publikace: 16.05.2011

Těhotenství je doba plná radosti, emocí, ale také potíží, které jiný stav provázejí. Mezi časté těhotenské problémy patří i hemoroidy, případně krvácením z nich. Přestože nejde o vážný problém, mohou hodně vyděsit.

Jak vznikají?


Hemoroidy jsou problémy, které lidstvu komplikují život po staletí. Teorií o tom, proč se začnou tvořit je hodně. V jednom se ale většina z nich shoduje, na jejich vznik má velký vliv zvýšený nitrobřišní tlak a zácpa. A právě doba těhotenství oba předpoklady splňuje maximálně. Hemoroidy, někdy také zvané „zlatá žíla“, jsou rozšířené žíly pod sliznicí konečníku. Dělí se na dva typy: zevní a vnitřní. Zevní hemoroidy se tvoří kolem řitního otvoru a jsou viditelné okem. Vnitřní jsou uloženy uvnitř v konečníku. Na tvorbě hemoroidů se podílí zácpa, zvýšený nitrobřišní tlak a asi nejvýznamnější jsou dědičné sklony. U žen se často tvoří v těhotenství nebo při porodu.
Příznaky hemoroidů jsou individuální. Zevní jsou viditelné, dají se snadno nahmatat, působí nepříjemné svědivé až pálivé pocity a při poranění mohou krvácet. Vnitřní se nejčastěji projevují krvácením po stolici a nepříjemnými tlaky až bolestivými pocity uvnitř konečníku. V léčbě hemoroidů je důležitá správná diagnóza, podobné projevy mohou mít i jiná, závažnější onemocnění.
Během těhotenství dochází v těle ženy k několika zásadním změnám. Tou, která je nejvíce »na očích« je rostoucí bříško. Jak roste a nabírá na váze plod, roste i děloha a v dutině břišní zároveň dochází k tlaku na okolní orgány, střeva nevyjímaje.


Co to znamená?


Na stěnu střev je zvenčí vyvíjen tlak, musí se o prostor v břišní dutině „podělit“ s dělohou. Ta utlačuje jak samotné střevo, tak žíly, které jsou součástí jeho cévního zásobení. Důsledkem je to, že střevo nemůže pracovat tak, jak je zvyklé a vzniká první příčina zácpy. Tu ještě umocní další změna – převažující vliv placentárního hormonu progesteronu.
Během těhotenství dochází v těle k velké hormonální bouři, která má chránit těhotenství a ulehčit porod. O relaxaci, uvolnění, hladkých svalů se stará hormon progesteron. Jde sice o fajn proces, ale na střeva to ten správný efekt nemá. Střeva totiž zpomalí svojí činnost. Přestanou fungovat se správnou vervou a další předpoklad zácpy je na světě. Jenže i těhotná má nutnost a potřebu vylučovat. V kombinaci se zácpou to jde ale těžko. To co zbývá tak je vytrvalost a urputná snaha. Mnoho těhotných ve snaze tělu odlehčit začne trávit dlouhé chvíle na záchodě. Svojí snahu doprovází i tlačením a vyvíjením velkého břišního tlaku. A pravděpodobnost vzniku hemoroidů se opět zvyšuje. Vše je umocněno ještě hromaděním krve v žilách, kde vázne odtok krve a dochází k jejich rozšiřování. Hemoroidy tak mají báječné podmínky ke svému vzniku.


Takže, co s tím?


Tlaku na střeva, který působí rostoucí děloha, ulevit nejde. Progesteron také pod kontrolu nedostaneme, jediné co zůstává, je pomoci střevům jinak….Nemá-li těhotná od lékaře zakázaný pohyb, je nejlepší prevencí pohyb. Když pracuje celé tělo, nemohou lenivět ani střeva. Nemusí jít o žádné sportovní výkony, stačí jen dlouhé procházky, jóga, plavání apod.
Další, co střevům odlehčí, je dostatek vlákniny, tu získáte z ovoce a zeleniny. Ideální na střeva je třeba ananas, fíky, jahody, rajčata, strouhaná mrkev nebo červená řepa. Střevům mohou odlehčit i mleté otruby přidané například do jogurtů. Potřeba je i zvýšit množství přijatých tekutin, to by mělo být vyšší než dva litry denně. I to pohybu obsahu střev pomůže. Ovšem pozor na silné černé čaje, ty by potíže zhoršily. Naopak dobré jsou džusy nebo ovocné šťávy.
Pokud již hemeroidy vznikly, poraďte se nejlépe s lékařem. Účinná je třeba sedací koupel z dubové kůry či studená sprcha. Na různé masti a čípky se názory různí.


Porod situaci může zhoršit


Okamžikem, kdy problémy s hemoroidy vrcholí je období kolem porodu. Opět to souvisí s tlakem a námahou. Dobré je obtíže konzultovat se lékařem, který zhodnotí stav. Pokud je to nevyhnutelné, je možné hemoroidy nechat odstranit. Metod je několik, většina z nich je ambulantních a lehce dostupných. Většinou se řeší až po porodu.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek