_Křeče v nohách k těhotenství patřit mohou

Křeče v nohách k těhotenství patřit mohou
Datum publikace: 16.05.2011

Křeče v nohách, zejména v lýtkách patří k nepříjemnostem, které mohou doprovázet i jinak naprosto zdravé a fyziologicky se vyvíjející se těhotenství. Na vině je nejčastěji nedostatek některých stopových prvků a vitamínů. Může ale jít i o projev vznikajících křečových žil.


Křeče v lýtkách během těhotenství nejčastěji způsobují dvě věci. Nedostatek vápníku, hořčíku a vitaminu řady B, nebo tvorba křečových žil.
Těhotenství klade velký nápor na organizmus ženy. Tělo potřebuje dostatek vitaminů a minerálů nejen pro vlastní pokrytí ale i pro vývoj plodu. Důležitými stavebními kameny jsou především kalcium, tedy vápník a magnézium nebo-li hořčík.
Vyvíjející se plod je oproti pozici těhotné ve výhodě. Pokud mu některá z látek chybí, vezme si ji ze zásob organismu matky.


Které látky jsou důležité


Vápník plod potřebuje pro správný vývoj kostí, svalů, správnou činnost nervové i oběhové soustavy. Podobné je to i s hořčíkem. Ten je nutný k vývoji kostí, nervové a oběhové soustavy a jeho vážný nedostatek může způsobit i vrozené vady plodu. Ne náhodou jsou u obou prvků uvedeny podobné funkce. Vstřebávání vápníku a hořčíku spolu totiž souvisí. Aby mohlo tělo dostatečně vstřebat vápník, potřebuje k tomu správnou dávku hořčíku. Ale zpět ke křečím. Hořčík v těle kromě jiného ovlivňuje výměnu energie ve svalech a nervech. Pokud ho je málo, začne se nedostatek projevovat mravenčením v končetinách a nepříjemnými křečemi. Potíže se v těhotenství nejvíce vyskytují od třetího měsíce a nejintenzivnější bývají večer (provázet ale mohou i celý den). Náchylnost ke křečím způsobených nedostatkem hořčíku souvisí i s nedostatkem vápníku. Řešení je jednoduché. Do jídelníčku musíte zařadit více potravin bohatých na oba minerály. Hořčík najdete v luštěninách, v pečivu z celozrnné mouky, ovoci, zelenině nebo třeba v hořké čokoládě. Hodně ho obsahují i některé minerální vody. Vápník je především v mléčných výrobcích. Ke vzniku křečí způsobuje i nedostatek vitamínů řady B, zejména B1 a B12. Ty jsou obsaženy v kynutém pečivu, celozrnných obilninách, ořeších nebo vepřových játrech. B 12 najdete ve vejcích, rybách a celozrnném pečivu.
Deficit je možné řešit i užíváním potravinových doplňků určených pro těhotné.


Pozor na křečové žíly


Druhým důvodem proč křeče v lýtkách vznikají, jsou křečové žíly. Varixy patří k potížím, které těhotenství dokáží pořádně otrávit. Jsou nehezké a kromě toho umějí i bolet. Jejich vznik v těhotenství je dán především tím, že váha rostoucího miminka zatěžuje žíly pánevního dna. Tím dojde k omezení volného průtoku krve směrem k srdci a plicím, kde by se měla okysličit. Omezení průtoku vyvolá velký tlak na žíly dolních končetin a oslabené žilní stěny se začnou vyklenovat a vznikají tak křečové žíly. Vše ještě umocňují dědičné vlohy. Jedním z příznaků vzniku křečových žil mohou být právě křeče v lýtkách. Obáváte-li se toho, že se vám začínají dělat, musíte rychle začít s prevencí. Na prvním místě by tak mělo být odlehčení nohám. Vadí dlouhého stání a naopak na místě je častý odpočinek s nohama ve zvednuté poloze. Nevhodné je nošení ponožek a podkolenek, které zaškrcují lýtka, vhodné jsou ponožky s volným lemem, který neškrtí. Pomoci mohou i elastické punčochy, které oslabeným žilám pomohou udržet správný tvar a pevnost.

 

Diskuze ke článku
Křeče Vloženo: 06.09.2019
V těhotenství jsem měla obrovské problémy s křečemi v nohách, rukou a strašně tvrdnutí břicha. Doktorka mi předepsala magnezium. 
Vložit nový příspěvek