_Meduňka podpoří nejen spánek

Datum publikace: 24.05.2018

Nenápadná a nenáročná rostlinka, která vám může růst na zahradě, balkoně nebo v bytě. Voní lehce po citronu a má svěží nahořklou chuť. Mimo to má léčivé účinky a mnohostranné využití v kuchyni.

Účinky, které meduňka má se hojně využívají v léčitelství i kosmetice. Díky tomu, že nemá vysoké nároky na pěstování, ji můžete mít vždy po ruce. Jedná se totiž o víceletou rostlinku. Jediné, co potřebuje je jižní okno a nepříliš teplé místo.

V kuchyni ji využijete k salátům, rajčatům, bylinkovým omáčkám, rybám i rýži. Stačí krátce povařit spolu s jídlem, nebo ji do pokrmů přidat syrovou.

Podpoří zažívání a snižuje stres

Výborným pomocníkem je při potížích s trávením, zažíváním, nebo nadýmání. Stačí si v době její sezóny usušit listy a v okamžiku potíží je zalít horkou vodou. Kromě žaludečních problémů má navíc zklidňující účinky - snižuje stres, zklidňuje organismus, zpříjemňuje spánek a léčí opary. Pomáhá při menstruačních a klimakterických problémech i migréně. 
Pokud narazíte na cokoliv s příměsí meduňky, ihned po tom sáhněte. Virustatické účinky, které meduňka má, zabraňují množení bakterií. Například u bradavic, plísní, lupénky či ekzémů je to výborná volba.

V jakém skupenství meduňku seženu?

Meduňku nemusíte konzumovat pouze v sušeném stavu v podobě čajů. Alternativou jsou esenciální oleje, které uklidňují, harmonizují a vyrovnávají mysl. Dále podporují pozitivní pohled na život, což se velmi často hodí i tomu největšímu optimistovi.

Jednoduché dávkování nabízí lékárny ve formě tablet. Stačí jedna tableta denně, která obsahuje extrakt z meduňky a ta pomůže proti nespavosti či stresu.

Pokud se rádi mažete, na trhu jsou bylinné masti na tělo i pleť s meduňkou. Internet nabízí recepty i na masti domácí. Budete mít tak 100% přehled o složení. A dobrý nápad na dárek.

Kdo si libuje v likérech, tomu jistě přijde vhod likér s této voňavé rostlinky, který pomůže při poruše spánku. Recept není složitý:

            Postačí 200g čerstvých listů

            1kg cukru (podle vašeho zvážení)

            0,5 litrů vody

            1l 70% alkoholu

 

Smícháme vodu a cukr v hrnci. Přivedeme k varu, po vychladnuti přisypeme listy. Hrnec přikryjeme utěrkou a necháme odstát. Poté přilijeme alkohol. Do připravených lahví směs nalijeme a necháme půl roku vyzrát. Po půl roce obsah přecedíme a nalijeme do lahví. Nakoupit můžete nějaké ozdobné, vysoké, gravírované. Když lahve ozdobíte například popisky s věnováním, je to ideální dárek k Vánocům.

Autor: Michaela Móroczová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek