_Otcovství lze určit už před narozením dítěte

Otcovství lze určit už před narozením dítěte
Datum publikace: 09.04.2012

Díky vývoji nových vyšetřovacích metod lékařské genetiky lze prokázat, kdo je otcem dítěte, ještě v době před jeho narozením. Stačí vzorek krve matky a potencionálního otce.

Určení otcovství (paternity) v době po narození dítěte není žádnou novinkou. Těchto testů využila již řada mužů i žen, někteří dobrovolně pro svou jistou, jiní na základě soudního nařízení. Znalosti z oblasti genetiky však pokročily dál. Test otcovství je možné povést už v době před narozením dítěte bez nutnosti odběru plodové vody nebo choriových klků.
„K určení paternity v rámci praktické prenatální diagnostiky se vyšetřuje volná DNA plodu cirkulující v krvi matky,“ vysvětluje MUDr. David Stejskal, vedoucí lékař Ambulance lékařské genetiky Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny GENNET, s.r.o.

Kdo bude táta?

Pokud u ženy dojde k prokázání těhotenství a ona sama si není jistá, kdo je otcem jejího zatím nenarozeného dítěte, může požádat o provedení testu paternity. „Díky testu je možné porovnat společné znaky plodu a muže, který je označen za potencionálního otce. Na základě výsledku testu je následně možné vyloučit, či nevyloučit, zda uvedený muž je biologickým otcem očekávaného dítěte,“ dodává MUDr. David Stejskal.

Jak test probíhá?

Pokud se žena rozhodne po prenatální ověření paternity, podstoupí odběr krve ze žíly. Stejný výkon podstoupí i muž, u kterého má být testem ověřeno otcovství.  Z krve matky je získána volně cirkulující DNA plodu a na základě porovnání znaků DNA plodu a otce je pak možné s vysokou jistotou určit, zda vyšetřovaný muž je, či není otcem dítěte. „Tento test potvrdí  otcovství téměř se stoprocentní jistotou. Problém by mohl nastat v okamžiku, kdy by žena měla poměr s muži, kteří by si byli navzájem příbuznými. Například se dvěma bratry, nebo s otcem a synem.  Na druhou stranu je možno otcovství s naprostou jistotou vyvrátit. “ vysvětluje lékař.
Testem je možné ověřit paternitu u plodu od dvanáctého týdne těhotenství, kdy je v krvi matky již dostatečné množství DNA plodu.
Testy nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Diskuze ke článku
Zjištění otcovství před porodem Vloženo: 04.01.2015
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné s přesností určit otcovství před porodem, pokud měla žena pohlavní styk s bratry? Děkuji za odpověď.
Test otcovství v těhotenství Vloženo: 15.12.2017

Jsou-li kandidátní otcové bratři (i když zřejmě ne dvojčata), jsou si geneticky podobní a v tom případě hrozí určité riziko nesprávné interpretace výsledku. V těchto případech je někdy nutné zvýšit počet vyšetřovaných polymorfismů, aby bylo dosaženo spolehlivého výsledku. Prostě vyšetření je složitější. Navíc DNA při vyšetření v těhotenství bývá málo a není tak kvalitní jako při běžném odběru. Proto doporučuji počkat po narození dítěte. Nehledě na potíže s hledáním pracoviště, které test provede. Inspirovat se také můžete tímto životním příběhem: https://p-test.cz/test-otcovstvi/testy-otcovstvi-v-tehotenstvi/

 


Otcovství v těhotenství Vloženo: 19.12.2018
Dobrý den chtěla bych se zeptat jaká je cena zjištění otcovství ještě pred narozením dítěte. Děkuji za odpověď 
Vložit nový příspěvek