_Sex v těhotenství a šestinedělí: Odpovědi na vše, na co jste se styděla zeptat

Datum publikace: 11.12.2018

Pro mnoho lidí jsou sex a otázky s tím spojené tabu. Těhotné ženy, maminky po porodu a v šestinedělí tápou a hledají odpovědi na otázky v anonymních poradnách na internetu nebo mezi kamarádkami. Styděla jste se na něco zeptat? Stud stranou, profesora Pavla Caldy jsme se zeptali za vás.

Je sex v těhotenství bezpečný?

U bezproblémově probíhajícího těhotenství by rozumný sex neměl znamenat nebezpečí.
Jsou ale situace, kdy tomu tak není.
Pokud by byl pohlavní styk nešetrný, může za nepříznivých okolností problémy způsobit. K tomu by mohlo dojít například u patologických stavů placenty. Například u vcestného lůžka může nastat předčasné odloučení placenty a krvácení.
Problémem by mohl být i u rizikového těhotenství, kde hrozí předčasný porod, v těchto případech může lékař pohlavní styk dočasně nedoporučit.
Samozřejmým pravidlem by měl být bezpečný nebo chráněný pohlavní styk. Rozvoj vaginální infekce, ke které by mohlo dojít během sexu s rizikovým partnerem, by mohl průběh těhotenství vážně ohrozit.

Může orgasmus u těhotné ženy vyvolat děložní kontrakce?

Může. Žena je registruje jako ztvrdnutí dělohy. U normálního těhotenství by toto nemělo znamenat ohrožení pro plod a kontrakce by měly samy spontánně ustat.
I tady zase platí omezení u žen s rizikovým těhotenstvím. Zde by vyvolané kontrakce mohly způsobit předčasný porod.

Je v těhotenství bezpečný anální sex? 

Ne není. A dá se říci, že bezpečný není nikdy. Především jde o to, že stolice je infekční, to znamená, že může být zdrojem bakterií, které mohou způsobit řadu infekčních chorob. Pokud by došlo k přenosu infekce z konečníku do pochvy, opět by to mohlo znamenat riziko a ohrožení probíhajícího těhotenství. 

Vnímá nějak plod v děloze pohlavní styk?

Jak přesně plod vnímá probíhající pohlavní styk, nevíme, ale víme, že na něj může reagovat zvýšenou pohybovou aktivitou, to znamená, že ho nějak registruje. 

Jak dlouho po porodu je možné zahájit sexuální život?

Doporučuje se vyčkat celé šestinedělí, až se kompletně upraví poměry v pochvě a děloze do stavu před těhotenstvím.
Předčasný styk může ženu ohrozit zaprvé infekcí, zadruhé nemusí být ze strany ženy vnímán pozitivně, protože může být spojen i s bolestí. 

Může tvorbu mléka a jeho odtok stimulovat sex a sexuální aktivity?

Ano může. Je to dáno mechanizmy, které ve svém důsledku zvyšují hladinu hormonů, které se podílejí na tvorbě mléka.
Během sexuálních aktivit tak může dojít ke zvýšené sekreci mléčných žláz a k odtoku mateřského mléka. 

Může zánět prsu v době po porodu souviset se sexem?

Zánět prsu je infekce, která nejspíše vznikne přes prasklinky na dvorci a bradavce.  Příčinou jsou tak mikroorganismy, které proniknou přes porušenou tkáň k mléčné žláze. S tím sex a běžné sexuální aktivity nemají nic společného. 

Jak brzo po porodu je bezpečné znovu otěhotnět?

Obvykle se doporučuje pauza mezi těhotenstvími alespoň jeden rok. Není úplně jasný důvod, proč tomu tak je. Toto doporučení pravděpodobně souvisí nejen se zdravotním stavem ženy a s její kondicí, ale i s péčí o dítě a stabilizováním rodiny, která se adaptuje na novou situaci.
Po porodu císařským řezem, je roční interval důležitý, kvůli dostatečnému zahojení jizvy na děloze.

Autor: Barbora Neubergerová

 Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek