_Patří sex k těhotenství?

Patří sex k těhotenství?
Datum publikace: 02.12.2011

Snad každá nastávající maminka si dříve, či později položí otázku, jestli je sex v době jiného stavu bezpečný a zda nemůže ohrozit její těhotenství. Jak asi většina těhotných tuší, jde o problém mnohem složitější.

Velmi obecně lze říci, že rozumný sex bezproblémově probíhajícímu těhotenství neublíží. Dítě je před okolními vlivy chráněno dělohou a plodovou vodou a průniku mikroorganismů z pochvy do dělohy částečně brání hlenová zátka, která uzavírá hrdlo děložní.

Jak těhotenství změní chuť na sex

Potřeba sexu je u každého člověka jiná, u žen v jiném stavu toto platí dvojnásob.
Těhotenství doprovází řada fyzických i psychických změn. Psychika ženy bývá citlivější, což může vyvolat větší touhu po fyzickém kontaktu a dotecích.  U takových žen může v době jiného stavu dojít ke zvýšené sexuální aktivitě.
Na druhou stranu organismus ženy prochází celou řadou změn, které mohou nastávající maminku od sexu odrazovat. Například nevolnost, bolest zad, zvýšená citlivost prsů či únava mohou chuť na sex snižovat. Svou roli v odmítání sexu může hrát i obava o své zdraví a o zdraví očekávaného potomka.
Pokud je žena těhotná, mělo by pro dvojici platit, že frekvence a intenzita pohlavního styku se řídí potřebou a přáním těhotné ženy.

Když vznikne psychický problém

U části dvojic může sex v období čekání na potomka začít blokovat psychická zábrana. Ta může vzniknout jak na straně ženy, tak muže.
Změny tělesných proporcí doprovázející graviditu mohou u ženy snížit pocit její sexuální atraktivity, žena se začne cítit nepřitažlivá a neohrabaná a začne sex odmítat. Podobný problém ale může vzniknout i na straně muže.  Zábrany u něj navíc mohou vznikat i ze strachu, aby ženě nebo plodu nějak neublížil.
V takových situacích by mělo dojít k dohodě, že k sexu nebude jeden druhého nutit. V některých případech pomůže konzultace s lékařem, jindy vyřešení situace přinese až čas a vše se spraví až po narození dítěte.

Existuje vhodná poloha?

Jak těhotenství postupuje a roste bříško ženy, vyvstává otázka, která poloha je při sexu vhodná. Přesný návod jak postupovat asi nikde není, vše záleží především na fyzické kondici ženy i na jejích možnostech, obecně lze ale doporučit všechny polohy, při kterých nevzniká tlak na břicho ženy. To znamená polohy z boku nebo zezadu.
Přesnou odpověď na otázku by každému páru měla přinést vlastní zkušenost a praxe. 

Kdy je lepší sex omezit, nebo vynechat

  • Pokud hrozí potrat nebo předčasný porod
  • Pokud žena krvácí
  • Pokud žena při sexu cítí bolest
  • Pokud omezení sexu doporučí lékař
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek