_První pětka? Hlavně nepropadněte panice!

Datum publikace: 17.09.2018

Přineslo vaše dítko ze školy první pětku? Pak se vám rozhodně budou hodit osvědčené rady, jak se správně zachovat a jak pomoci dítěti tento neúspěch překonat.

Dostat pětku je jistě nepříjemná záležitost. Pokud se navíc jedná o první pětku, může to mít na dítě velký negativní dopad. Musí se vyrovnat s doposud neznámým neúspěchem, výčitky, že mohl rodiče zklamat, i strachem, co vše se může následkem špatné známky stát. Co tedy udělat, abychom dítěti pomohli? Sesbírali jsme pro vás nejlepší tipy přímo od rodičů.

Zachovejte klidnou hlavu

V každé takové situaci platí staré dobré tipy:

  • Uvařte si kávu, dejte si čaj
  • dejte si nohy na stůl
  • klidně dýchejte a nechte si to celé projít hlavou
  • lepší je vydechnout a věci řešit s odstupem, tím se máte šanci vyhnout zbytečnému křiku

Promluvte si s dítětem

Důležité je zjistit důvod neúspěchu

Proč dítě pětku dostalo? Nerozumí učivu? Zapomnělo se naučit nebo něco nachystat? Líbí se mu ve škole? Netrápí ho něco? Zkuste si s dítětem otevřeně promluvit. „Hlavně moc netlačit a hned netrestat. Zamyslet se taky nad sebou a nevinit z toho jen to dítě,“ doporučuje maminka Eva Müllerová.
Jeden neúspěch nemusí znamenat vůbec nic, ale také může být základem toho, že se dítě ocitne na špatné vlně, ze které se mu bude špatně vystupovat. Z toho důvodu je třeba včas odhalit příčinu špatné známky.

Proberte situaci s učitelem
Pokud by se situace opakovala, či šlo o pětku, která „bije do očí“ tak je vhodné se poradit s pedagogem

 „Poptala bych se na postavení dítěte v kolektivu, na jeho chování a projevy v hodinách i mimo ně. Učitelé znají děti a jejich školní činnost z úplně jiného úhlu pohledu a je dobré tyto dva pohledy konfrontovat a najít optimální řešení,“ radí na serveru emimino.cz uživatelka Nouky. Učitel může vidět to, co dítě doma neřekne, protože si to neuvědomí, nebo se třeba stydí či bojí.
Někdy není od věci se na stav ve třídě a v hodinách zeptat i spolužáků dítěte.

„Když se čas od času něco nepovede, tak nabízím pomoc (vysvětlení, procvičování),“ uvádí na serveru vasedeti.cz uživatelka Petra. Také další rodiče přiznávají, že se po neúspěchu s dětmi více učí, zkouší je nebo se je snaží alespoň motivovat k lepším výsledkům.

Zkuste netradiční výuku

Pokud chcete učení dítěti zpříjemnit a udělat ho zábavnějším, můžete vymyslet procvičování formou her. To bude děti určitě více bavit než biflování. Nebo při vysvětlování látky používejte příklady přímo z jeho života. Také můžete tuto záležitost svěřit třeba babičce či dědečkovi.

Vyčkejte!

Jedna pětka rozhodně není žádná pohroma. Někdy je prostě jen špatný den nebo nešťastná souhra náhod. Proto počkejte, jak se situace bude vyvíjet a jaké další známky bude dítě nosit. Třeba vás příjemně překvapí, jak se bude samo více snažit.

Autor: Klára Guznarová


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek