_Jaká jména dávali rodiče svým dětem v roce 2011

Eliška a Jakub, to jsou jména, která obsadila přední příčky hitparády jmen v roce 2011.

Datum publikace: 25.11.2012
Jaká jména dávali rodiče svým dětem v roce 2011

Eliška, Tereza a Adéla jsou nejčastější dívčí jména

 

 

V roce 2011 vymysleli rodiče svým dcerám 1 317 různých jmen. S opravdu minimálním náskokem zvítězila Eliška před druhou v pořadí Terezou. Odstup na dalších místech byl už mnohem výraznější. Loňské třetí místo obhájila Adéla, na čtvrté se posunula Natálie.
Předávání jména z matky na dceru není tak časté, jako je tomu u otců a synů. Z první padesátky zdědila jména nejčastěji Jana (33,2 %). S výraznějším odstupem pak Lenka (23,3%), Eva (23,2 %) a Petra (22,9 %).
Zajímavé jsou i statistiky jmen podle počátečního písmene.
Z 1 317 dívčích jmen jich nejvíce začínalo na písmeno A (179 jmen). Hranici sta různých jmen ještě překonalo písmeno M (120 jmen) a písmeno E (102 jmen).

 

 

Arleta, Arya i Roňa

Kromě těch nejoblíbenějších a nejobvyklejších jmen byl rok 2011 velice bohatý i na nepříliš častá jména v našich krajích. Výběr je velký, z cizích můžeme uvést například jména Arleta, Arya, Azjargal, Binderiya, Colette, Destiny, Enerel, Eunika, Inessa, Khuslen, Qi, Sakurako, Samira, Shanti, Tarja nebo Zixuan. Za zmínku rozhodně stojí i Artemis, Salome, Šeherezáda nebo Lujza a Nensi.
Podobně pestrý a zajímavý je i výběr jmen z domácích luhů a hájů: Adina, Babeta, Dorka, Doubravka, Filipa, Háta, Jakuba, Jenovéfa, Lukrécie, Madla, Malvína, Petronela, Roberta, Roňa, Rozárka, Rudolfína, Serafína, Vojtěška, Voršila, Zorka, Žakelína nebo Želmíra.
Mimo jednoslovných jmen vymysleli rodiče dívkám téměř 1 900 různých kombinací jmen, většinou dvouslovných. I mezi nimi lze nalézt zajímavé, například Adelina Anatolijivna, Amálie Anděla, Anežka Perchta, Bea Octavie nebo Lesana Luna.

 

 

Jakub, Jan a Tomáš

 

 

Rodiče dali svým synům v roce 2011 celkem 1 130 různých jmen. Nejoblíbenějším chlapeckým jménem byl Jakub, následovaný Janem a Tomášem.
Na rozdíl od dívek je předávání jména z otce na syna opravdu velice časté. Čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů se může pochlubit tím, že mají stejné jméno jako jejich otec. Mezi často děděná jména patří také Jaroslav (68,9 %), Roman (67,3 %), Jiří (66,2 %) nebo Karel (64,2 %).
Jakub, Jan, Tomáš sice s přehledem zvítězili nad ostatními jmény, ale při hodnocení podle počátečních písmen se J ani T na medailové příčky nepodívalo. Rodiče dali nejčastěji svým synům jména začínající písmenem M (136 jmen), písmenem A (128 jmen) a s větším odstupem pak jména od písmena D (75 jmen).

 

 

Béla, Dex a Barnabáš

Také u chlapeckých jmen se v roce 2011 objevilo mnoho zajímavých zahraničních jmen, například Armando, Béla, Dex, Dionýz, Illarion, Klavdij, Krunoslav, Leonidas, Lion, Massimo, Mateo, Maximus, Ozzy, Rafael, Ruben, Samson, Timur nebo Yusuf. K těmto jménům můžeme přidat ještě několik opravdu cizokrajných jmen: Bumjargal, Dulguun, Erkhes, Gandash, Rayan, Soyombo nebo Temuulen.
 Mezi domácími jmény se vloni objevilo dost kandidátů, které by byla škoda nezmínit: Alfons, Barnabáš, Bivoj, Borek, Čestmír, Dobroslav, Drahomír, Elemír, Evžen, Felicián, Heřman, Horymír, Janek, Jožka, Kilián, Lucián, Lumír, Medard, Mikeš, Mořic, Slavoj, Valerián, Vavřinec, Velen, Vojen, Zachariáš nebo Zbyšek.
Téměř dvou tisícům potomkům dali jejich rodiče do vínku dvě a více jmen a byly mezi nimi například tyto: Nikita Izzy, Franc Josef, Ludwig Wolfgang, Sunny Kája nebo Šimon Želmír.
V regionech se také dařilo lépe Jakubovi, zvítězil v devíti krajích, ve zbylých pěti byl úspěšnější Jan. Tomáš získal ve třech krajích druhé místo a v dalších šesti třetí. Trojvládu na prvních místech narušil druhým místem v Jihomoravském kraji Adam a na třetích místech se podařilo umístit Lukášovi, Davidovi, Matějovi a Vojtěchovi. 

Zdroj dat a grafů: Český statistický úřad

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek