_Na dovolenou s dítětem? Za tím stojí pečlivá příprava

Datum publikace: 03.04.2018

Dovolená s dětmi, aby peněženka nevykrvácela a rodina si všechno užila? To není zcela nemožné. Jak správně vybírat dovolenou pro rodinu? Zejména starší děti byste k výběru dovolené měli přibrat.

Malé děti můžete vzít kamkoli a pokud je dostatečně zabavíte, budou spokojené. Starší děti je pak dobré k plánování přizvat. Ať později nejsou otrávené a jednou vám nevmetou, že jste je brali na naprosto strašná místa. Pokud nemáte babičku na vesnici, ke které byste s dětmi mohli po celý rok, tak se naskytuje zásadní otázka: volit, většinou cenově dostupnější dovolenou po Česku, nebo vyjet za exotikou?

Hotel nebo chatka

Pokud nemáte peněz nazbyt vyrazte do kempu. Stany asi s malými dětmi nebudou „nic moc“, nějaké ty chatky, obvykle u řeky, nebo u lesa, by mohly být lepší. Tady je potřeba vybírat spíše z těch, které mají vlastní sprchu. Sprchy v kempech nebývají příliš valné. Obvykle se za pár minut pod teplou vodou platí. Voda teče ale tak krátce, že dítě nejspíš nestihnete osprchovat.

Určitě si zkontrolujte, jestli je v nich také přímotop. Večery bývají v chatkách chladné i v létě.

Na řadě míst lze vybírat z hotelů, penzionů a kempů, kde máte malé děti „v ceně“, neplatí se za ně. A do pokoje dostanete třeba přistýlku. Určitě je také dobré myslet na zábavu. Ať se prcek nenudí, protože kamarády si tu zřejmě nenajde. Hotely nabízejí programy pro děti, animační programy, případně mají alespoň hernu, nebo hřiště.

S dítětem je lepší vybírat pobyt, který nabízí alespoň polopenzi. Dobrou inspiraci také nabízejí slevové portály.

Dovolená u moře

V případě, že se rozhodnete pro dovolenou u moře je nejlepší, vyrazíte-li někam, kde už byli třeba kamarádi. Vyjet na reference je v tomto případě lepší, než následně čelit zklamání ze zkažené dovolené.

S dětmi je fajn volit bungalovy. Pokud se spojíte s kamarády, nebo známými, kteří by chtěli vyrazit s vámi, je to finančně únosnější a bude vám veseleji. Je zapotřebí pohlídat čistotu vody v moři, vybavení pro děti, určitě v místě nesmějí chybět slunečníky (pokud nemáte vlastní) a občerstvení. Vstup do moře by měl být postupný. 

Body, podle jakých byste měli plánovat dovolenou

  1. Čechy, nebo moře? Toto rozhodnutí by mělo padnout na prvním místě
  2. Přizvěte děti k plánování – ať si řeknou své požadavky, výběr se vám tím zase o kousek posune
  3. Je malé dítě zdarma? – to je velmi zásadní otázka, řada ubytovacích zařízení i cestovek na děti nabízí nejrůznější slevy.
  4. Co program pro děti? Je tady hřiště, herna, nabízejí animační programy, mají alespoň bazén na léto?
  5. Jaká je dostupnost s kočárkem?
  6. Čistota moře a pláží je důležitá. Špinavé moře a znečištěné pláže dokáží pěkně otrávit
  7. Vybavenost pláže – občerstvení, bary, lehátka, slunečníky, hřiště na volejbal, sportovní atrakce, možnost masáží a další služby – to všechno dokáže dovolenou hezky zpříjemnit
  8. Pozvolný vstup do vody, typ pláže a podobně – to jsou požadavky, které byste měli předem definovat
  9. V případě dovolené v tuzemsku se informujte o možnostech výletů, procházek a místního koupání

Autor: Zuzana Zelenková


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek