_Jak zabavit dítě v podzimních dnech? Zkuste cvičení, flétnu i montessori

Datum publikace: 19.11.2019

S dětmi se váš život změní. Přichází nové povinnosti, starosti, ale také možnosti trávení volného času. Činností, které se svými ratolestmi můžete vykonávat, je přitom spousta.

Někdo preferuje chození po horách a do přírody, jiní rodiče berou své děti za kulturou či do kina. V kurzu jsou však i další společné aktivity – například plavání. „S miminkem lze teoreticky začít už v porodnici plaváním ve vaničce, do bazénku pak děti přecházejí okolo půl roku,“ uvedla lektorka Kateřina Vítečková. Plavání děti rozvíjí po psychomotorické stránce, ale také navazuje pohodu jak u nich, tak u jejich rodičů.

Návštěvy herniček

Stejně jako další aktivity, které se dají provozovat v různých dětských centrech. „Pravidelné návštěvy herniček v mateřských centrech vedou k pozitivním vazbám mezi dětmi a rodiči společně i s novými parťáky. Při volném hraní v herničkách se děti učí komunikovat a hrát si s ostatními dětmi, rodiče si zase nachází nové vazby,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz vedoucí orlovského centra Bejbáček Silvie Tůmová.

Cvičení s dětmi

Jednou ze společných aktivit rodičů a dětí je cvičení: od kojenců, přes lezoucí děti až po čerstvé „chodiče“. Ve všech věkových kategoriích se děti učí něco nového. „Během cvičení získávají nové podněty a pravidelné cvičení zároveň zajišťuje sociální stabilitu dítěte,“ zdůraznila Tůmová. „Lezoucí děti si už začínají vytvářet sociální kontakty. Součástí lekce je i hudební část, hraní, lezení a ťapkání s muzicírováním, říkankami a básničkami. Čerství chodiči zase cvičí soustředění a spolupráci, je to pro ně zábava se snahou o rozvoj rytmického, řečového, hudebního a pohybového cítění,“ dodala.

Zkuste angličtinu či flétnu

Oblíbené jsou také lekce angličtiny. „Dítě spolu s rodičem objevuje své schopnosti a přitom naprosto přirozeně vnímá anglický jazyk, který je zde prezentován jako průvodní prvek,“ vysvětlila Tůmová.

K vyhledávaným společným rodinným činnostem patří i čtení pohádek, hraní divadel, malování či zpívání. Nebo taky hraní na flétnu. „Ta je totiž prvním a nejjednodušším hudebním nástrojem, který pozitivně působí na zdraví dýchacího ústrojí a motoriku prstů. Výuka malých začátečníků probíhá zábavnou formou bez znalosti not, nápodobou prstokladu a podle sluchu,“ dodala vedoucí dětského centra.

Vy cvičíte, děti se baví

Můžete také spojit příjemné s užitečným. Zatímco vaše dítka se zabaví hraním, vy se budete věnovat svému tělu, například posilováním. „U nás máme i jednu specialitku – starodávné cvičení Čchi-kung, které vychází z filozofie tradiční čínské medicíny a přispívá ke zlepšení tělesné, duševní a duchovní kvality života,“ prozradila Tůmová.

Velmi příjemné, veselé a rozvíjející je i cvičení nebo tanec s dětmi v šátcích či nosítkách. „Děti přitom v kontaktu s rodičem kopírují pohyby, pasivně tím posilují a přitom se cítí v bezpečí. Maminky zase mají pohyb a přitom neřešit hlídání dítka. Rodiče tak mohou být aktivní i s těmi nejmenšími dětmi,“ uvedla Tůmová.

Je libo montessori?

Stále více oblíbená je také výuka typu montessori. Aktuálně „frčí“ například montessori dílničky, ve kterých rodiče i lektoři působí pouze jako podpora dítěte v činnostech, které si samo vybere, a jimž se chce věnovat. „Jednotlivé aktivity jsou zaměřené na rozvoj praktického života a smyslové výchovy. Umožňují dítěti poznávat svět všemi smysly, respektují individuální vývoj každého dítěte a vedou dítě k samostatnosti. Rodičům dílničky pomohou vypozorovat, v jaké takzvané senzitivní fázi vývoje se dítě nachází, a budou pro ně inspirací, jak dále s dítětem pracovat doma a v čem ho nejlépe podporovat,“ uzavřela Tůmová.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek