_Marihuana působí na plod a ovlivňuje mužskou plodnost

Marihuana působí na plod a ovlivňuje mužskou plodnost
Datum publikace: 17.07.2017

Užívání marihuany a její legalizace pro léčebné použití je poslední měsíce předmětem diskuzí. V časopise New York Times vyšel nedávno článek, který mapoval, co vědí ženy o účincích marihuany na jejich plod. Konzumace marihuany roste celosvětově, v roce 2014 přiznalo 3,9 % těhotných žen mezi 18-44 lety užívání marihuany. Přitom v roce 2002 to bylo 2,4 %. Důvody nárůstu nejsou zcela jasné. Jisté však je, že důvodem užívání marihuany v době začátku těhotenství u některých žen souvisí s tím, že droga zmírňuje nevolnost doprovázející první trimestr.

 

Konopí seté (Cannabis sativa) obsahuje více než 60 farmakologicky aktivních kanabinoidů. Hlavní psychoaktivní látkou je tetrahydrocanabinol (THC) a kanabidiol (CBD), které pomáhají zmírnit nevolnost v těhotenství, stahy a bolesti. Tyto látky se ukládají do tukové tkáně a jejich uvolňování je postupné a dlouhodobé. To platí i pro mateřské a fetální tukové tkáně. To znamená, že plod je vystaven účinkům marihuany i dlouho poté, kdy žena drogu neužívá. Kanabinoidy prochází placentální barierou, vstupují do krevního oběhu a mozku plodu. Jejich a hladiny jsou vyšší při chronickém užívání látky matkou.

Marihuana a těhotenství

In vitro studie prokázaly negativní účinek kanabinoidů na úrovni buněčné signalizace, na angiogenezi, způsobují předčasnou buněčnou smrt a snížený příjem kyseliny listové buňkami. THC ovlivňuje CB1 receptor, který má významnou regulační roli ve vývoji mozku plodu. Nedávno publikovaná metaanalýza 24studií prokázala, že ženy, které užívají marihuanu během těhotenství mají větší riziko chodokrevnosti, jejich plody mají nižší porodní hmotnost a větší pravděpodobnost poporodních komplikací. 

Pánové, pozor! Marihuana ovlivňuje plodnost!

Konzumace marihuany nemá negativní dopad jenom pro těhotnou a plod. Jak se ukazuje, ovlivňuje i kvalitu spermatu mužů.
Dánští vědci provedli studii na vzorku 1215 mladých mužů ve věku 18-28 let, šlo o muže vstupujících do armády. V rámci dotazníku se vědci ptali i na to, zda užívají drogy - třeba i rekreačně. V rámci vyšetření jim byla odebrána krev a byl jim udělán spermiogram.
U pravidelných uživatelů marihuany minimálně 1x týdně bylo nalezená snížená koncentrace spermií o 28 %.
Pokud tito muži užívali i jiné rekreační drogy, pokles byl až na 52 %.
Uživatelé marihuany měly vyšší hladiny testosteronu.
Mechanizmus účinku marihuany na kvalitu spermatu není plně znám.
THC se váže na receptory CB1 a CB2, které se nacházejí v předním laloku hypofýzy, ve varlatech a v chámovodu.
Ve spermatozoích dochází aktivací CB1 a CB2 receptorů k snížení mitochondriální aktivity a tím i k snížení pohyblivosti spermií. Tímto mechanizmem pravděpodobně dochází i k ovlivnění hormonálních hladin a spermatogeneze.
Studie nezkoumala navrácení parametrů spermiogramu po vynechání konzumace marihuany, ale poukázala na to, že muži, kteří tuto drogu konzumovali, byli častěji i kuřáky, a celkově vedli méně zdravý životní styl. 

Zdroj: gynstart.cz
Foto: pixabay.com

Diskuze ke článku
Dotaz Vloženo: 12.03.2019
Má také nějaký vliv technické konopí? Nebo to je bezproblémové...Jinak bych si něco koupil z této stránky. https://www.zelenazeme.cz/obchod/cbd-konopi

Dotaz Vloženo: 12.03.2019
Má také nějaký vliv technické konopí? Nebo to je bezproblémové...Jinak bych si něco koupil z této stránky. https://www.zelenazeme.cz/obchod/cbd-konopi

Doporučuji tohle Vloženo: 30.07.2020
Všem doporučuji tenhle článek, který se zabývá touhle tématikou? Jsem tam navíc studie, žádné hypotézy: https://www.semena-marihuany.cz/cs/blog/1154-uzivani-konopi-behem-tehotenstvi-a-dopad-na-vyvoj-kognitivnich-funkci-ditete-studie-2020
Vložit nový příspěvek