_Eliminujte riziko rozvoje poruch autistického spektra u svého dítěte. Vitamíny již před samotným početím

Datum publikace: 05.01.2018

Na všech rodičovských webech se vedou sáhodlouhé diskuze na téma, zda je vhodné užívat před a během gravidity potravinové doplňky – vitamíny. Jejich odpůrci tvrdí, že matka takové množství vitamínů nepotřebuje. A ani dítě. Že stačí, co přijímá běžnou stravou.

Omyl, poslední studie mezinárodního týmu vědců a lékařů z Izraele, Švédska, USA a Kanady publikovaný v prestižním časopise JAMA totiž ukazuje, že užívání potravinových doplňků, obohacených o kyselinu listovou a multivitaminy určené pro gravidní ženy snižují riziko vzniku a rozvoje autismu u dětí. Provedená studie, která došla k tomuto závěru, sledovala více než 43500 žen a její výsledky tak lze považovat za velmi objektivní.

Jak vychází ze závěrů studie, dostatečný příjem kyseliny listové u žen před, a v průběhu těhotenství, radikálně snižuje vznik genetických modifikací, které jsou za vznik poruch autistického spektra odpovědné.

Kyselina listová je dále odpovědná za správný vývoj centrální nervové soustavy, v Česku je proto běžným doporučením od gynekologa směrem k ženám, které se chystají počít, aby kyselinu listovou užívaly alespoň tři měsíce před samotným početím. Kyselina listová, tedy vitamín B9 není v běžně sestavovaném jídelníčku českých žen zastoupena tak, aby byl organismus tímto vitamínem plně saturován.

Stejně tak může i nedostatek vitamínu D, mít vliv na zdravý vývoj plodu. Zmíněná epidemiologická a případová studie  během dlouholetého sledování ukázala, jak může nedostatek vitamínu D, během gravidity ovlivnit vývoj plodu.

Jak samotná studie probíhala? V roce 2003 byla vybrána skupina žen, které začaly v předstihu před početím, nebo přímo během prvního trimestru užívat doporučované vitamínové doplňky, obsahující kromě kyseliny listové a vitamínu D, také vitamíny A, C, a další z řady B. Následně byly sledovány do desátého roku věku dítěte. Pouze 572 dětí, z celkového počtu sledovaných mělo diagnostikovanou během let života některou z poruch autistického spektra.

Závěr studie? Nemá cenu zabíhat do odborných detailů, stačí vědět, jak málo stačí k prevenci. Zapomeňte proto na babské rady a saturujte svůj organismus dostatečnou dávkou potřebných vitamínů. Děláte to nejen pro sebe, ale také pro své dítě, na které se tolik těšíte.

Autor: Klára Kotábová

Zdroj: Association of Maternal Use of Folic Acid and Multivitamin Supplements in the Periods Before and During Pregnancy With the Risk of Autism Spectrum Disorder in Offspring, JAMA Psychiatry.  Published online January 3, 2018. doi:10.1001/jamapsychiatry.2017.4050 Dostupné z WWW: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2667432Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek