_Kolik stojí porod?

Datum publikace: 13.06.2018

Porod je pro ženy jedním z nejdůležitějších dnů v životě. Odměna v podobě zdravého dítěte – to je pocit k nezaplacení. „Něco“ to ale přeci jen stojí…

Ženy okolo porodu řeší kde co. Jestli to bude bolet, kde budou rodit, jaké (ne)chtějí léky, kolik hodin to bude trvat. Zajímali jste se ale někdy o to, jak moc je porod finančně náročný?

Různé ceny

„Podle předpisů Ministerstva zdravotnictví pro rok 2018 náleží poskytovateli za vaginální porod bez komplikací úhrada ve výši 31 840 korun a za porod císařským řezem bez komplikací 51 337 korun,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Výsledná cena však může být u jednotlivých poskytovatelů zdravotních služeb různá - mohou totiž mít se zdravotními pojišťovnami nasmlouvánu individuální cenu, která se od průměrné ceny může lišit.

„V případě nekomplikovaného průběhu lze říci, že klasický porod stojí přibližně 23,5 tisíc korun, porod císařským řezem je dražší a stojí zhruba 39,5 tisíc korun. V případě, že je porod komplikovaný buď z pohledu matky, nebo častěji z důvodu nízké porodní hmotnosti dítěte, mohou náklady související s péčí o novorozence dosáhnout stovek tisíc korun,“ doplnil Ivo Čelechovský, tiskový mluvčí Revírní bratrské pokladny (RBP). Průměrná úhrada vaginálního porodu bez komplikací u pojišťovny VZP byla v loňském roce 14 854 korun a u porodu císařským řezem bez komplikací tato částka činila 33 472 korun.

Otec u porodu? Většinou zadarmo!

Platba z veřejného zdravotního pojištění zahrnuje veškeré náklady spojené s pobytem pacientky i dítěte v nemocnici. „Tedy vše od takzvaných hotelových služeb včetně stravování, přes veškerá vyšetření, odběry, léky až po samotný porod. Pokud pacientka nevyžaduje nějaké „nadstandardní služby“ typu nadstandardní pokoj či přítomnost otce u porodu, je její pobyt plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž sama nedoplácí nic,“ doplnil Čelechovský.

Ovšem ani poplatek za přítomnost otce u porodu už není pravidlem. „V poslední době stále více nemocnic od vybírání tohoto poplatku ustupuje z důvodu přilákání pacientek do své porodnice. Obecně tedy platí, že je pouze na rozhodnutí nemocnice, zda tento poplatek bude vybírat či nikoliv,“ vysvětlil mluvčí RBP. V souladu s platnou legislativou by se nemělo nic platit ani za léky a různé druhy anestezie.

Cizinci jako Češi

A kolik za porod v České republice zaplatí cizinci? „Občané Evropské unie mají nárok na zdravotní péči poskytnutou v jiném státě Evropské unie za stejných podmínek, jako občané daného státu,“ zdůraznil Čelechovský. Cizinci, kteří u nás nemají zdravotní pojištění, zaplatí částky uvedené výše.

Autor: Petr Sobol



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek