_Kdy nepropadat panice z poslíčků

Kdy nepropadat panice z poslíčků
Datum publikace: 15.11.2017

Někdy umí těhotné ženy hodně vystrašit. Přijdou, opakovaně o sobě dají vědět a odezní. Pokud se tak stane v době krátce před očekávaným termínem porodu, mohou vyvolat paniku a zbytečný odjezd do porodnice. Jak rozeznat bezvýznamné poslíčky od kontrakcí značících začínající porod?

Poslíčci jsou slabé, málo výkonné stahy dělohy. Objevují se kdykoli během posledních měsíců těhotenství a souvisejí s blížícím se porodem. Velmi laicky by se dalo říct, že jsou nácvikem těla na porod, i z toho důvodu jsou někdy nazývány falešnými kontrakcemi. „Bolesti předzvěstné, neboli poslíčci, jsou nepravidelné, slabé děložní kontrakce. Ženy je vnímají jako náhlé stahy doprovázené mírnou až středně silnou bolestí v oblasti kříže či podbřišku. Někdy mohou připomínat napětí a bolest začínající menstruace,“ popisuje profesor Pavel Calda, porodník Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Poslíčci se v posledních týdnech a dnech před porodem mohou objevovat opakovaně a jejich četnost se může zvyšovat. Přijít mohou několikrát za den, trvají pár minut a interval mezi jednotlivými stahy se u nich nezkracuje. Poté samy odezní. Často přicházejí, když je žena v klidu. Výjimkou není ani to, když těhotnou budí během noci. „Některé ženy se s poslíčky vůbec nesetkají, jiné je zažijí jen několikrát a část žen je před porodem má opakovaně. Jejich přítomnost či absence nijak neovlivňuje průběh konce těhotenství či porodu. Bohužel ženy často nedokáží rozdíl mezi poslíčky a skutečnou děložní činností rozeznat. V takovém případě je nejjednodušší, aby žena zajela do porodnice a nechala se vyšetřit lékařem. Vyšetřením by se situace měla vyjasnit, protože poslíčci, na rozdíl od počínajícího porodu, nemají vliv na otevírání a zkracování děložního hrdla.“ doplňuje Calda.

Jak rozlišit falešné kontrakce od kontrakcí pravých?

Falešné kontrakce:

Objevovat se mohou už měsíc před porodem

Jsou nepravidelné

Jsou slabší (než kontrakce pravé) a rychle odezní

Intervaly mezi jednotlivými stahy se nezkracují

U druhorodiček se objevují častěji a mohou být silnější než u žen, které jsou těhotné poprvé

Falešné kontrakce se často objevují po pohlavním styku

Objevit se mohou i v návaznosti na zadržení močení.

K jejich odeznění přispěje pomalá chůze či příjemně teplá koupel 


Zdroj: Shutterstock.com

Pravé kontrakce

Mohou být doprovázeny náhlou bolestí v pánevní oblasti

Doprovází je tlak a pnutí v pánvi, svíravá bolest v podbřišku, tlak až křečovitá bolest v konečníku

Kontrakce může doprovázet průjem a výtok. Ten může být čirý, zbarvený lehce do růžova až krvavý

Jsou pravidelné a postupně dochází ke zkracování intervalu, kdy se přicházejí

Kdy vyrazit do porodnice

  • Když se kdykoli během těhotenství objeví bolesti a křeče v podbřišku doprovázené tvrdnutím břicha (i předčasný porod je doprovázen kontrakcemi!)
  • Pokud se během tvrdnutí břicha či bolestí objeví krvácení
  • Začnou-li se stahy zkracovat, jsou pravidelné a přicházejí po deseti minutách
  • Když odtéká voda plodová
  • Vždy, když si žena není jistá, že dokáže poznat počátek porodu. Raději víckrát zbytečně, než jednou pozdě.

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek