Soutěž

SOUTĚŽ: Vyhrajte francouzskou kosmetiku Saforelle

Vyhlašujeme další soutěž! Tentokrát hrajeme o kvalitní francouzskou kosmetiku Saforelle. Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky pečující o intimní hygienu, nebo hypoalergenní kosmetiku pro nejmenší. ...
 

Doporučujeme

Co je kolposkopie

Kolposkopie - principem kolposkopie je prohlížení povrchu děložního čípku speciálním mikroskopem - k ...
 

Antikoncepce – metody

Rozmnožovací pud je jedním ze základních instinktů, kterým byl člověk od přírody vybaven. Bez něj by ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Umělá děloha? Vědci na ní už pracují

Stále více dětí se rodí předčasně, tedy dříve než je předpokládaný porod ve 40. týdnu těhotenství. A právě to je důvod, který vede vědce k tomu, že se snaží vymyslet systém, který by narozenému nezralému novorozenci nahradil dělohu. Jinými slovy, vědci se snaží vymyslet přístroj, který by dokonale imitoval prostředí dělohy.

Umělá děloha? Vědci na ní už pracují

Předčasně narozené děti se často setkávají s problémy s dýcháním v důsledku nezralých plicních tkání a mívají problémy s udržením tělesné teploty. Proto jsou umisťovány do inkubátorů, kde bývají napojeny na umělou ventilaci. Současně dostávají surfaktant, látku, která v plicích chybí, a umožňuje jim dýchat. Ještě před 30 lety měly předčasně narozené děti s váhou pod 2500 gramů (tj. narozené před 35. týdnem těhotenství) problém přežít. Dnes se hranice přežití posunula a šanci na život mají i děti narozené kolem 24. týdne těhotenství. Metody, které dnes známe, však vyčerpaly svůj potenciál.
A tak vědci jdou dál. A jak se zdá, nejsou daleko od toho, že nezralý novorozenec bude umístěn ne do inkubátoru, ale do jakési náhradní dělohy!

Náhradní děloha místo inkubátoru

Tým vědců ve Filadelfii sestrojil vak, v němž se daří odchovat předčasně narozená jehňata. „Vyvinuli jsme systém, který se velmi blíží prostředí dělohy a nahrazuje funkci placenty. Základem je plastový sáček naplněný speciální tekutinou,“ říká Alan Flake z dětské nemocnice ve Filadelfii v Pensylvánii, kde studie probíhá.
Jehňata, která jsou císařským řezem přivedena na svět předčasně, jsou v umělé děloze po dobu čtyř týdnů, poté přicházejí na svět. Pokud by se tento mechanismus uvedl v praxi, byla by „náhradní děloha“ vhodná pro extrémně nezralé novorozence. Děti narozené ve 22.-24. týdnu gravidity, by v tomto zařízení měly větší šanci na to, že jejich nezralost nebude mít v budoucnu následky na jejich zdraví. „Předčasně narozené děti nemají potřebně vyvinuté orgány, jsou velmi náchylné k infekcím a umělá plicní ventilace může mít negativní vliv na nezralé plicní tkáně. Systém plastových vaků je uzavřený a tak před infekcemi dítě chrání, zajištěná je i výživa dítěte, vše plně simuluje prostředí dělohy,“ dodává Flake.
Dle týmu jehňata odchovaná v umělé děloze nevykazují žádné patologie, a pokud se vše podaří, za tři až pět let, by se dalo uvažovat o tom, že by se systém začal aplikovat na nezralé novorozené děti. 

 

Umělá děloha

Nenarozená ovečka uvnitř umělé dělohy, tj. zařízení, které napodobuje podmínky v těhotné děloze. Credit: The Children's Hospital of Philadelphia

Video: ještě nenarozená ovečka v umělé děloze.  Credit: The Children's Hospital of Philadelphia

Alan Flake, fetální chirurg v Children's Hospital of Philadelphia, který vedl studii publikovanou v časopise Nature Communications.Credit: /Ed Cunicelli/The Children's Hospital of Philadelphia

Dr. Alan Flake, fetální chirurg v Children's Hospital of Philadelphia, který vedl studii publikovanou v časopise Nature Communications.
Credit: /Ed Cunicelli/The Children's Hospital of Philadelphia

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo