_Umělá děloha? Vědci na ní už pracují

Umělá děloha? Vědci na ní už pracují
Datum publikace: 27.04.2017

Stále více dětí se rodí předčasně, tedy dříve než je předpokládaný porod ve 40. týdnu těhotenství. A právě to je důvod, který vede vědce k tomu, že se snaží vymyslet systém, který by narozenému nezralému novorozenci nahradil dělohu. Jinými slovy, vědci se snaží vymyslet přístroj, který by dokonale imitoval prostředí dělohy.

Předčasně narozené děti se často setkávají s problémy s dýcháním v důsledku nezralých plicních tkání a mívají problémy s udržením tělesné teploty. Proto jsou umisťovány do inkubátorů, kde bývají napojeny na umělou ventilaci. Současně dostávají surfaktant, látku, která v plicích chybí, a umožňuje jim dýchat. Ještě před 30 lety měly předčasně narozené děti s váhou pod 2500 gramů (tj. narozené před 35. týdnem těhotenství) problém přežít. Dnes se hranice přežití posunula a šanci na život mají i děti narozené kolem 24. týdne těhotenství. Metody, které dnes známe, však vyčerpaly svůj potenciál.
A tak vědci jdou dál. A jak se zdá, nejsou daleko od toho, že nezralý novorozenec bude umístěn ne do inkubátoru, ale do jakési náhradní dělohy!

Náhradní děloha místo inkubátoru

Tým vědců ve Filadelfii sestrojil vak, v němž se daří odchovat předčasně narozená jehňata. „Vyvinuli jsme systém, který se velmi blíží prostředí dělohy a nahrazuje funkci placenty. Základem je plastový sáček naplněný speciální tekutinou,“ říká Alan Flake z dětské nemocnice ve Filadelfii v Pensylvánii, kde studie probíhá.
Jehňata, která jsou císařským řezem přivedena na svět předčasně, jsou v umělé děloze po dobu čtyř týdnů, poté přicházejí na svět. Pokud by se tento mechanismus uvedl v praxi, byla by „náhradní děloha“ vhodná pro extrémně nezralé novorozence. Děti narozené ve 22.-24. týdnu gravidity, by v tomto zařízení měly větší šanci na to, že jejich nezralost nebude mít v budoucnu následky na jejich zdraví. „Předčasně narozené děti nemají potřebně vyvinuté orgány, jsou velmi náchylné k infekcím a umělá plicní ventilace může mít negativní vliv na nezralé plicní tkáně. Systém plastových vaků je uzavřený a tak před infekcemi dítě chrání, zajištěná je i výživa dítěte, vše plně simuluje prostředí dělohy,“ dodává Flake.
Dle týmu jehňata odchovaná v umělé děloze nevykazují žádné patologie, a pokud se vše podaří, za tři až pět let, by se dalo uvažovat o tom, že by se systém začal aplikovat na nezralé novorozené děti. 

 

Umělá děloha

Nenarozená ovečka uvnitř umělé dělohy, tj. zařízení, které napodobuje podmínky v těhotné děloze. Credit: The Children's Hospital of Philadelphia

Video: ještě nenarozená ovečka v umělé děloze.  Credit: The Children's Hospital of Philadelphia

Alan Flake, fetální chirurg v Children's Hospital of Philadelphia, který vedl studii publikovanou v časopise Nature Communications.Credit: /Ed Cunicelli/The Children's Hospital of Philadelphia

Dr. Alan Flake, fetální chirurg v Children's Hospital of Philadelphia, který vedl studii publikovanou v časopise Nature Communications.
Credit: /Ed Cunicelli/The Children's Hospital of Philadelphia

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek