_Může si matka po porodu odnést placentu?

Datum publikace: 16.04.2018

V poslední době si stále více žen chce po porodu domů odnést svoji placentu. Některé novopečené maminky si z ni poté připravují koktejl, obtiskují ji na zeď, či jiné placentu společně s partnerem rituálně zakopávají pod strom na zahradě, jako to prý v minulosti dělávaly indiánské kmeny.

Ať už hodlá pacientka s placentou naložit jakkoliv, základní otázkou však zůstavá, zda žena má dle našich platných zákonů právo po lékařském personálu požadovat vydání placenty. Lékaři se musí řídit zákonem č. 372/2011 Sb., který jim přikazuje zacházet s placentou jako s biologickým odpadem. Ten podle zákona nesmí jakkoli ohrožovat veřejné zdraví ani životní prostředí, jejich možnosti zacházení s placentou a předávání rodičkám jsou tedy dosti limitované.

Brněnský advokát Mgr. David Záhumenský, je přesvědčený, že zákon ženě umožnuje si placentu z porodnice domů odnést.  Prohlašuje placentu za odňatou část lidského těla, o které by podle práva měla rozhodovat pouze žena, která ji porodila. Své přesvědčení shrnuje prohlášením z roku 2017, volně dostupném na webovských stránkách: "Výše uvedené lze shrnout tak, že placenta tvoří součást integrity ženy, která je chráněna právními předpisy. I po jejím vypuzení zůstává předmětem absolutních osobnostních práv a jen žena může rozhodovat o jejím dalším osudu. Pokud se rozhodne nedat souhlas k použití placenty pro potřeby vyjmenované v zákonu o zdravotních službách, nic nebrání tomu, aby o využití placenty rozhodla jinak“. Podle stanoviska ministerstva zdravotnictví současná legislativa nezakazuje nakládání s placentou ve smyslu jejího vydání matce, z čehož je nutno dovodit, že „vydání placenty nelze ženě za běžných okolností odepřít“. K nevydání placenty by podle ministerstva mělo docházet pouze v „krajních a odůvodněných případech.“

Podle tradiční čínské medicíny se placenta zpracovává do kapslí, na tinkturu a koktejl. Používá se i na výrobu homeopatik. A proč se to dělá? Placenta by prý měla urychlit poporodní rekonvalescenci, zrychlit nástup kojení a hlavně maminku pořádně nakopnout. Pokud tomu chcete věřit, je to jen na vás. Hlavně neházejte placentu, kterou si odnesete domů do popelnice, s tím byste mohly mít velký problém, protože stále platí, že s placentou se musí zacházet jako s biologickým odpadem dle zákona č. 372/2011 Sb.

Autor: redakce



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek