_Bříšku, které poznamená těhotenství, lze navrátit jeho půvab

Část žen po těhotenství a porodu trápí povislá kůže břicha. Přestože žena sama příliš nemůže ovlivnit to, jak se její kůže na břiše po porodu „zachová“, není nutné, aby se s touto nehezkou vzpomínkou na těhotenství smířila.

Datum publikace: 21.10.2012

To, jak moc kůži břicha poznamenají změny doprovázející těhotenství, je velmi individuální. Některé ženy mohou mít i po dvou třech těhotenstvích břicho pěkně ploché a pokožku na něm vypjatou, jiné, už po prvním těhotenství mají kůži převislou a plnou strií. „Toto záleží především na genetických dispozicích. Žena sama nemá příliš možností, jak ovlivnit stav a vzhled kůže změněné v důsledku mateřství,“ vysvětluje plastický chirurg Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.

Za něco mohou svaly, za něco elasticita pokožky

Stav břicha po porodu významně ovlivňují zejména dva faktory. Prvním z nich je pevnost břišních svalů. „Pokud dojde k povolení a rozestoupení přímých břišních svalů, zůstane ženě nepěkně vyvalené břicho. Je to tím, že povolená břišní stěna není schopna břicho zpevnit a udržet pěkně zatažené,“ popisuje lékař.
Druhý problém souvisí s kvalitou kolagenových a elastických vláken pokožky. Pokud má žena genetickou dispozici, dojde u ní během těhotenství k výraznému vzniku strií. Stejná příčina způsobí i nedostatečné stažení pokožky po porodu do původního stavu před otěhotněním.

Řešení? Plastika břicha

Pokud má žena po porodu nepěkné břicho s povislou kůží, je možným řešením plastická operace – abdominoplastika. Přistoupit k ní je možné zhruba rok po porodu, tedy v době, kdy se již nepředpokládá, že se stav spontánně zlepší. „Rozsah plastické operace se vždy odvíjí od stavu břišní stěny. Pokud je kůže jen v mírném nadbytku v podbřišku, je možné provést pouze miniabdominoplastiku. Je-li nadbytek kůže větší a v celém rozsahu břicha, provádí se klasická plastika břicha, která může být doplněna o liposukci.
V případě, že u ženy došlo k rozestoupení přímých svalů břišní stěny, je možné operaci rozšířit o jejich sešití. Po takto provedené operaci dojde jak ke zpevnění břicha, tak i k vypnutí kůže,“ popisuje plastický chirurg Karel Urban.

Co se striemi po těhotenství

U korekce strií estetická medicína tolik možností nenabízí. Strie vznikají v důsledku zvětšování objemu a napínání kůže, jde vlastně o jizvičky, které se vytvoří popraskáním kůže. Jejich vznik je velmi individuální.
U části žen se nevytvoří téměř žádné a to i přesto, že pokožce v době těhotenství nevěnují žádnou zvláštní péči, u jiných vznikají masivně, zejména v nejvíce namáhaných partiích boků, břicha a prsů a jejich vytvoření nezabrání ani pravidelné ošetřování pokožky oleji či speciálními přípravky. „Korekce strií je velmi omezená. K mírnému zlepšení je v některých případech možné použít laser, ale ani ten nezajistí výraznou změnu.
U některých žen, které podstoupí plastiku břicha, může jako vedlejší efekt dojít k redukci strií a ke zlepšení vzhledu tím, že v rámci odstranění nadbytečné kůže je odebrána právě kůže zasažená striemi za současného vypnutí zbylé kůže bez strií. Tím se vzhled břicha výrazně zlepší,“ popisuje plastický chirurg.

Nehezká jizva po císařském řezu

V některých případech může být potíží jizva po císařském řezu. A to i přesto, že většinou bývá umístěna tak, aby ji zakrylo spodní prádlo. Problémů s jizvou po císařském řezu může být více.
„Někdy za nepěkný vzhled může její zbytnění. Pokud je jizva široká či nápadně vystouplá, lze ji odstranit a nahradit jizvou méně nápadnou,“ vysvětluje Karel Urban.
Někdy může dojít i k tomu, že se nad jizvou vytvoří nadbytek kůže a jizva pak vypadá, jako by se zařezávala do břicha. „V takovém případě je možné převislou kůži v rámci plastiky břicha odstranit, bříško tím vyrovnat a je-li to třeba tak i provést korekci jizvy,“ dodává lékař.

Další těhotenství po plastice břicha možné je

Ženy, které uvažují o plastice břicha, by měly vědět, že podstoupení tohoto výkonu (abdominoplastiky i korekce jizvy po císařském řezu) není překážkou v dalším otěhotnění. Možné je i opakované podstoupení korekce břicha, pokud to jeho stav po dalším těhotenství bude vyžadovat.

 

 

Diskuze ke článku
Elasti Q Vloženo: 14.03.2017
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vložit nový příspěvek