_Jak je možné zlepšit vzhled prsů po těhotenství

To jak prsa a jejich pokožka zareagují na změny spojené s těhotenstvím a kojením je velmi individuální. Pokud mateřství jejich vzhled poznamená víc než „se očekává“, může pomoci plastická operace.

Datum publikace: 21.10.2012

Období těhotenství a kojení jsou pro prsa ženy poměrně velkou zatěžkávací zkouškou. Hormonální změny, které souvisejí s laktací, a samotná laktace způsobí významné zvětšení prsů. Prsa části žen tento stav příliš nepoznamená, u jiných však může dojít k výrazným změnám.
„Prsa v souvislosti s kojením prodělávají dvě zásadní změny. První je zvětšení objemu prsní žlázy, druhá je zvětšení kožního pláště prsů,“ popisuje plastický chirurg Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.

Jaké změny může ukončení kojení způsobit

Případů, které mohou nastat po ukončení kojení, je několik:

  • prsní žláza se zmenší do původní velikosti a stejným způsobem se upraví i kůže. Známky po kojení jsou minimální a obvykle není potřeba úprava.
  • prsní žláza po ukončení kojení výrazně atrofuje (zmenší se), ale kůže zůstane v nadbytku. Výsledkem jsou prázdné povislé prsy.
  • prsní žláza si zachová objem a prsa se celkově zvětší, obvykle však ztrácí na své původní pevnosti a poklesnou. 

Jaké možnsoti nabízí plastická chiurgie

V prvním případě, kdy dojde k návratu prsní žlázy i kožního pláště do původní velikosti, obvykle není potřeba žádný výkon, stav event. může zlepšit lehké doplnění prsů za použití vlastního tuku jako výplně. V tomto případě nedojde k výraznému zvětšení, ale prsům je navrácena pouze plnost.
Pokud dojde po ukončení kojení k atrofování prsní žlázy a přitom elasticita kůže není dostatečná na to, aby došlo k jejímu zmenšení a kůže zůstane v nadbytku, je možné přistoupit k modelaci prsu, během které se objem prsu zachová, ale dojde ke zmenšení kožního pláště. „Během této operace je zároveň posunut prsní dvorec s bradavkou výše a prsu je vrácen přirozený tvar,“ dodává lékař.
Pokud by si žena v tomto případě přála i zvětšení prsu, je možné v rámci plastické operace přistoupit k modelaci a zároveň ke zvětšení prsů pomocí silikonových implantátů.
U některých žen dojde během těhotenství a kojení k výraznému zvětšení prsů, které přetrvává i po odstavení dítěte. Tento problém řeší redukce prsu, při které se zmenší objem prsu i kožní plášť a prs se vymodeluje. „I v tomto případě je součástí výkonu posunutí prsního dvorce a bradavky,“ dodává plastický chirurg Karel Urban.
V rámci korekce prsů je možné upravit i vlastní prsní dvorec a bradavku. K tomu se přistupuje v případě, že žena chce prsní dvorec nebo bradavku většinou zmenšit nebo upravit její vpáčení. 

Po úpravě prsů je možné znovu otěhotnět i kojit

K úpravě prsů je vhodné přistoupit přibližně rok po ukončení kojení.
Pokud se žena rozhodne pro tento výkon, měla by vědět, že žádná z uvedených úprav není překážkou v dalším těhotenství a i možnost kojení je velmi pravděpodobná. „Zvětšení prsů pomocí implantátů nebrání ženě v tom, aby v případě, že znovu otěhotní, kojila. Kojení je možné i ve většině případů po modelaci či zmenšení prsů,“ uzavírá lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek