_Tukové buňky a ultrazvuk

Datum publikace: 16.09.2012

Většina žen si ultrazvuk spojuje především s diagnostickými výkony. Jeho použití v medicíně má však mnohem širší záběr. Kromě jiného je využíván i v estetické medicíně k odstranění tuku.

Poměrně novou metodou v oblasti estetické medicíny je ultrazvuková liposukce. „Pokud se mluví o ultrazvukové liposukci, je třeba si vysvětlit dva základní pojmy.
Liposukce je rozbití tukových buněk a jejich následné odsátí mimo organismus, zatímco metody, které spočívají ve vstřebání tukových buněk pomocí metabolických pochodů, jsou lipolýzy. Mezi lipolýzu patří i techniky, které jsou bohužel dnes také označovány jako bezbolestná ultrazvuková liposukce, během níž by mělo docházet k rozrušení tukových buněk pomocí ultrazvukových vln, které jsou sondou vysílány přes kůži s tím, že buňky nejsou odsávány, ale jsou následně odbourány v rámci metabolismu. Tato metoda však na rozdíl od skutečné ultrazvukové liposukce, nepřináší očekávaný efekt,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban, plastický chirurg Kliniky plastické chirurgie Esthé.

Co je ultrazvuková liposukce

Ultrazvuková liposukce je výkon, během nějž je přímo do podkoží zavedena kanyla, z níž jsou vysílány ultrazvukové vlny rozbíjející tukové buňky. Tyto buňky jsou následně odsávány pryč z organismu.
Celý výkon obvykle trvá 30  - 90 minut v závislosti na rozsahu odsávaných lokalit a většinou je prováděn v celkové anestezii. „Ženy, které uvažují o podstoupení liposukce, by si měly uvědomit, že liposukce není výkon, který by měl sloužit k redukci váhy. Liposukce je metoda, která pouze pomáhá odstraňovat tuk z problematických partií a dotvarovat naše tělo, “ vysvětluje lékař.

Proč volit tuto metodu

Ultrazvuková liposukce má dvě velké výhody.
První z nich je, že díky ultrazvukovým vlnám a tenkým ohebným kanylám umožní rovnoměrné šetrné odsátí tuku s minimálním rizikem nerovností. Druhým plusem je, že odsáté tukové buňky mohou sloužit jako vlastní materiál při vyplňování vrásek, při zpevnění prsů, výplni rtů, případně i k rekonstrukci prsů u žen, které podstoupily částečné odebrání prsu v rámci onkologické léčby.
„U vrásek jde především o vrásky nosoretní, kolem úst, vrásek na bradě či korekci drobných prohlubní. Co se týká úpravy prsů, jde skutečně pouze o metodu, která slouží k doplnění či  zpevnění, nikoli k výraznému  zvětšení prsů. K tomu je vhodnější použít silikonové implantáty.
Co se týká rekonstrukce prsů, lze vlastní tuk použít u žen, které přišly pouze o část prsu a tukem je možné zkorigovat vzniklé nerovnosti a prohlubně. K celkové rekonstrukci prsu jsou zatím využívány jiné techniky,“ dodává MUDr. Karel Urban.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek