_Jak do dámského prádelníku vešly spodní kalhotky?

Jak do dámského prádelníku vešly spodní kalhotky?
Datum publikace: 05.12.2012

Přestože spodní kalhotky dnes všechny ženy považují za samozřejmost všedního dne, nebylo tomu tak vždy. Ženy a dámy, i ty z lepší společnosti, dříve chodily jenom bez nich…

Historie kalhotek není příliš dlouhá. Tato část spodního prádla dlouhou dobu v prádelníku žen zcela chyběla a ženy svá intimní místa skrývaly pouze pod dlouhé vrstvené sukně.
Prvními ženami, které se rozhodly pro nošení spodního prádla, kupodivu nebyly cudné dámy, ale prostitutky. „Tím se dostáváme do období začátku 19. století. Kalhotky v tomto dobovém pojetí však nebyly žádným miniaturním kouskem oblečení, tak jak je známe dnes, ale sahaly do půli stehen, či dokonce ke kolenům a byly hodně nabírané.
I tak ale mužskou fantazii představa ženy oblečené do takto střiženého spodního prádla velmi vzrušovala a prostitutky toho čile využívaly,“ popisuje Žaneta Ilutanová, stylistka společnosti Triola.

Doba zkracování

Cesta ke spodním kalhotkám, tak jak je známe dnes, byla poměrně dlouhá a procházela postupným zkracováním a zmenšováním. „S kratší podobou spodních kalhotek přišla na počátku 20. století mladá anglická návrhářka Lucy Duff-Gordonová.
Díky ní ženy dostaly nejen menší spodní kalhotky, ale i možnost odhalit své nohy. Zkrácení spodních kalhotek totiž umožnilo i další zkracování, a to zkracování sukní a zavedení rozparků,“ dodává Žaneta Ilutanová.

Foto: Triola

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek