_Znáte pravidla užívání léků v době kojení?

Znáte pravidla užívání léků v době kojení?
Datum publikace: 08.06.2015

Ideální samozřejmě je, se lékům v době kojení zcela vyhnout. Jsou ale situace, kdy to nejde. V takovém případě, by žena měla vědět, jaké léky má zvolit a jak je správně užívat, aby ona z nich měla maximální prospěch a miminku neublížily.

 

Jak vybírat léky v době kojení

  • Když vám lékař předepisuje nějaké léky, je třeba upozornit na to, že právě kojíte.
  • Pokud si léky kupujete sama v lékárně, je třeba na to, že kojíte, upozornit lékárníka a vybírat léky s ohledem na danou skutečnost.
  • Sama si léky nikdy neordinujte, pokud nejste lékař, neumíte správně posoudit, jak mohou ovlivnit zdraví dítěte.
  • Neužívejte léky s prošlou exspirací (doporučenou dobou spotřeby)
  • Neexperimentujte s léky svých rodičů, kamarádek či sousedů. Léky by měl vždy užívat jen ten člověk, kterému je lékař předepsal. Nikdo další je užívat nemá.
  • Neexperimentujte s dávkováním léků. Pokud jste zvyklá si dávky sama upravovat, v době kojení dávkování vždy konzultujte s lékařem či lékárníkem a snažte se užívat dávku na spodní hranici účinnosti.
  • Opatrnost je v době kojení namístě i u běžně dostupných léků a kapek na léčbu kašle, rýmy či snížení teploty.
  • Na to, že kojíte, je třeba upozornit i tehdy, když je předpoklad, že v rámci ošetření či vyšetření u lékaře bude použita lokální anestezie (například u stomatologa či dermatologa), nebo když by měla být použita kontrastní látka (například při vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci)

         

Dlouhodobá terapie a kojení

Pokud nějaké léky užíváte dlouhodobě, tak jejich dávkování konzultujte nejprve před otěhotněním (případně ihned jakmile zjistíte, že jste těhotná) se specialistou, u kterého se léčíte a následně i po porodu, případně ihned v porodnici.
Tyto léky nikdy sama nevysazujte, jejich vysazení či výměnu za jiný nejprve konzultujte s lékařem. 

Tyto informace mají pouze informační charakter!
Vždy se informujte u svého lékaře! Autor tohoto textu odmítá jakoukoliv odpovědnost za škody či zdravotní následky, které by nesprávnou interpretací tohoto textu mohly vzniknout.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek