_Jak si vybrat antikoncepci

Jak si vybrat antikoncepci
Datum publikace: 16.07.2011

Když uvažujeme o ochraně před nechtěným otěhotněním, zvažujeme řadu faktorů a situací. Ženy se často ptají či požadují tu "nejlepší" antikoncepci. Která je tedy ta nejlepší? Odpověď je prozaická: ta, která ženě nejlépe vyhovuje. Nemusí to tedy být ani ta nejdražší, ani ta nejnovější.

Jaká kritéria posuzujeme:

  1. spolehlivost antikoncepce
  2. zdravotní bezpečnost a vedlejší účinky
  3. jednoduchost užívání a akceptování oběma partnery
  4. postoj k plánování rodičovství z pohledu náboženství
  5. věk a různé životní fáze (puberta, reprodukční věk, kojení, odobí před klimakteriem)
  6. nemoci

 

Spolehlivost antikoncepce

Dnes, kdy je k dispozici řada srovnatelně spolehlivých metod, uvažujeme většinou jen o metodách, které mají téměř stoprocentní spolehlivost. K nim patří: hormonální kontracepce (např. ve formě pilulek, náplastí, kroužků, injekcí), nitroděložní systém kombinující účinky tělíska a hormonální kontracepce a nitroděložní tělísko. Ostatní metody jsou sice statisticky méně spolehlivé, ale samozřejmě záleží na způsobu jejich použití. O spolehlivosti vypovídá orientačně tzv. Pearlův index.

Zdravotní bezpečnost a vedlejší účinky

O bezpečnost se zajímáme zejména u farmakologických typů antikoncepce, tedy prakticky hlavně u antikoncepce hormonální.   U žen užívajících hormonální kontracepci je zvýšené riziko žilní trombózy a následné embolie. Týká se to především pilulek obsahujících estrogeny, které mohou zvyšovat krevní srážlivost. Riziko komplikací se zvyšuje u starších žen, kuřaček a obézních. Riziko trombo-embolie je nejvyšší v prvním roce užívání hormonální kontracepce,  kdy je 2-4krát vyšší než v běžné populaci. Snad jen pro srovnání, v těhotenství se toto riziko zvyšuje 6krát.

Hormony obsažené v antikoncepci mohou ovlivňovat účinky jiných léků. Patří sem léky na uklidnění, některá antibiotika, léky  určené k léčbě epilepsie a některá chemoterapeutika. Vždy konzultujte možnost interakce s Vašim lékařem.

Některé ženy přibírají při užívání některých preparátů na váze. Důvodem je zvýšené zadržování tekutin v těle. Většinou se podaří tento problém vyřešit výměnou preparátu.

Antikoncepce se doporučuje pro své příznivé účinky i k léčbě některých stavů, jako je akné, mastná pleť, premenstruační syndrom či nadměrné ochlupení. Ženy užívající hormonální antikoncepci mají nižsí výskyt výskyt rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva.

Jednoduchost užívání a akceptování oběma partnery

Ochrana před nechtěným těhotenstvím by měla co nejméně zasahovat do běžného života ženy, resp. obou partnerů. Proto jednoduchost použití souvisí s oblibou jednotlivých metod a jejich úspěšným používáním. Kontracepce musí být přijatelná a nevadit oběma partnerům v sexuálním životě. Týká se to zejména kondomů a zacházení s nimi.

Postoj k plánování rodičovství z pohledu náboženství

Různá náboženství mají velmi odlišný pohled na kontracepci. Zatímco římsko-katolická církev vždy zakazovala zasahovat od regulace reprodukce, jiná náboženství jako např. hinduizmus, či islám nějak zásadněji regulaci plodnosti neomezují. Více se o tomto tématu lze dočíst v článku Náboženské pohledy na interupci. V Česku je většina populace založena liberálně a náboženská hlediska nejsou hlavním problémem při volbě nejvodnější metody kontracepce.

 Věk a různé životní fáze (puberta, reprodukční věk, kojení, odobí před klimakteriem)

Pravděpodobnost otěhotnění klesá s věkem (protože mj. klesá počet vajíček ve vaječnících) a také klesá počet pohlavních styků. Žena může otěhotnět pouze v době ovulace, resp. jen když ovuluje, což je děj, který se odehrává obvykle jen jedenkrát měsíčně. Také u mužů může klesat kvalita a množství spermií v různých životních situacích, i když na věku přímo závislá není. Největší pravděpodobnost otěhotnění je u mladých sexuálně aktivních dívek a žen. Proto tyto ženy vyžadují metodu velmi spolehlivou a dobře tolerovanou, co nejjednodušší k použití. Tou je v této době většinou hormonální kontracepce. V období kojení není vhodné podávat preparáty s estrogeny. U žen starších 35 let a kuřaček není podávání hormonální kontracepce vhodné. I u nekuřaček zvažujeme přínos a rizika hormonálních antikoncepce a volíme spíše nízkodávkované preparáty. Samozřejmě u žen, které již rodily přicházejí v úvahu metody jako intrauterinní systém s gestagenem a další. Volba metody s ohledem na věk přísluší lékaři, který by měl zvážit širokou škálu příznivých a potenciálně rizikových faktorů, individuálně pro každou ženu.

Zdravotní stav ženy - celková onemocnění

Při volbě ochrany před nechtěným otěhotněním posoudí lékař, zda onemocnění, kterými chronicky žena trpí, nezvyšují riziko komplikací či nemohou zhoršit průběh základního onemocnění. Jedná se zejména o závažnější choroby srdce (není pro ně vhodná hormonální kontracepce), chronické záněty dělohy a vaječníků (tyto ženy by neměly volit jako antikoncepci nitroděložní tělísko) či jiná závažná onemocnění jater či rakovina prsu či dělohy.

Cena prostředků k zabránění otěhotnění

Náklady spojené s ochranou před otěhotněním se mohou značně lišit. Obvykle se pohybují mezi 100-300 korunami na jeden měsíc, podle typu metody. Samozřejmě "přerušovaná soulož" nestojí nic, ale její spolehlivost tomu také odpovídá, viz Pearlův index spolehlivosti kontracepce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek