_Mezinárodní den žen. Proč svět slaví tento svátek?

Osmého března celý svět slaví Mezinárodní den žen. V minulosti byl tento svátek u nás slaven ve velkém. Zaměstnavatelé ženám v práci dávali dárky v podobě květin, bonboniér i praktických věcí, jako jsou třeba tašky. Dnes Mezinárodní den žen upadá v zapomnění a místo něj slavíme spíš Den matek. Kde se Mezinárodní den žen vzal? A proč ho svět slaví?

Datum publikace: 08.03.2018

Mezinárodní den žen (MDŽ) je spojen s oslavou stávky newyorských švadlen z roku 1908. Důvodem, proč pracující ženy začaly stávkovat, byla snaha o získání občanské rovnosti a získání volebního práva. Součástí jejich požadavků bylo i zkrácení pracovní doby a zvýšení platů. Za stávkami, kterých se v ulicích New Yorku účastnily tisíce žen, stála Socialistická strana USA.

V Americe svátek původně neměl pevné datum a slavil se poslední neděli v únoru. V Evropě se Den žen začal slavit po roce 1910.

Proč se MDŽ slaví 8. března

K ustálení data na 8. března došlo až po první světové válce. Toto datum bylo odvozeno ode dne, kdy v carském Rusku, v Petrohradě, probíhaly velké demonstrace, na kterých mimo jiné ženy požadovaly i získání volebního práva. Stávka v Rusku připadala na 23. února, psáno dle juliánského kalendáře. U nás, podle gregoriánského kalendáře, datum připadá na 8. března.

Svátek byl u nás v minulosti zpolitizován a byl spojen zejména s KSČ a s rozdáváním rudých karafiátů. Jeho význam ale stále přetrvává a ve světě je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen, den rovnoprávnosti žen a den boje za spravedlnost a mír. V tomto duchu se od Dne matek, který slavíme vždy druhou neděli v květnu, svým posláním významně liší.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek