_Roman Kufa: Ženy mají o vysněné velikosti a tvaru prsů jasnou představu

Roman Kufa: Ženy mají o vysněné velikosti a tvaru prsů jasnou představu
Datum publikace: 11.12.2017

Trápíte se svým vzhledem po porodu? Zeptali jsme se pro vás MUDr. Romanu Kufy, jaké řešení nabízí pro vaše trápení estetická chirurgie.

Jak často k vám přicházejí ženy po těhotenství a porodu, že by chtěly udělat něco se svým zevnějškem? 

Poměrně často. Většinou touží po úpravě prsů po skončení kojení, během kterého se zmenší prsní žláza, a prsy poklesnou. Tady pomůže tzv. modelace, čili prosté zvednutí pokleslých prsů, často i se zvětšením, resp. doplněním ztraceného objemu pomocí prsních implantátů. Další zákrok, o který mají maminky zájem, je operace břicha. Po porodu často dochází k poklesu kůže v oblasti břicha a rozestupu břišních svalů, v důsledku čehož dojde k nepěknému vyklenutí břišní stěny. Operace pak spočívá v sešití rozestoupených svalů a odstranění pokleslé kůže.

Jak probíhá diskuze nad změnami -  a nechají si ženy poradit, nebo mají jasnou představu o velikosti prsů, apod? 

Dnes díky internetu mají ve většině případu ženy poměrně jasnou představu o tvaru a velikosti prsů a problematiku chápou. V případě, že plánují v brzké době další těhotenství, doporučuji tyto operace odložit až po dalším těhotenství

Kdy je plastická operace prsů vhodná, a proč? 

K operaci musí být v první řadě vhodná indikace. Když jsou prsy po porodu pokleslé, je možné je vymodelovat a nadzvednout. Pokud je i prsní žláza atrofická, tedy zmenšená a prsy jsou pokleslé a prázdné, je možné udělat modelaci prsů se současným vložením prsních implantátů. Někdy se stane, že se během těhotenství prsy enormně zvětší a i po skončení kojení  zůstanou velké. Na místě je pak jejich zmenšení. Jakákoliv operace prsů se provádí nejdříve po 8 měsících od skončení kojení, kdy už se v prsní žláze netvoří mléko.

Prevenci rakoviny prsu nepodceňujte. Přinášíme vše potřebné, co o ni musíte vědět.

Odbočím trochu otázkou, ale u plastických operací prsů zůstaneme: Je také u nás sledovatelný trend – Chci nová ňadra k osmnáctým narozeninám? 

Neřekl bych. V tomto věku nechodí dívky na zvětšení prsů kvůli módním trendům, a pokud přijdou, řeší obvykle buď vrozenou asymetrii prsů, nebo hypotrofii prsů, kdy je prsní žláza evidentně málo vyvinutá a prsy jsou malé.

Jsou zákroky, o kterých jsme mluvili spíše estetické, nebo i se zdravotním dopadem? 

U prsou se jedná většinou o estetické zákroky, zatímco u břicha může mít rozestup břišních svalů i zdravotní dopad ve smyslu zažívacích obtíží a deformity páteře v důsledku povolení břišní stěny.

Podstupují u vás zákroky pacientky spíš mladší, nebo starší, které chtějí zastavit čas? 

Každá estetická operace má svoji věkovou kategorii. V 18-40 letech pacientky řeší více vrozenou deformitu nosu, nebo nevyvinutou prsní žlázu a požadují redukci tuku v určitých partiích těla. Věk 40-50 let pak řeší pokles prsů, pokles kůže v oblasti břišní stěny, a nad 50 let už pak ženy i muži řeší operace pokleslých očních víček a pokles kůže v oblasti obličeje, kdy pomůže invazivní provedení face liftingu.

Kdy pacientku odmítnete? A dochází k takovým případům? 

Takových situací je více. Odmítnu, když shledám, že je požadavek klientky nesmyslný nebo neproveditelný, když vidím, že je žena pod tlakem partnera, který ji k operaci nutí a není to její rozhodnutí, ale také, když zjistím, že klientka opakovaně podstupuje plastické operace a stále není spokojená sama ze sebou - tady se totiž může jednat o psychiatrickou poruchu, tzv. dysmorfobický syndrom.

Co by měly ženy zvážit, než vstoupí k vám do ordinace? 

Primárně, by si měly ujasnit, co vlastně chtějí a zda je to čistě jejich vlastní rozhodnutí.

Co vás na vaší práci nejvíc těší?

Mě baví spojení medicíny a podnikání, čili budování firmy. Baví mně operovat, posouvat operační techniku stále dopředu. A samozřejmě je nejlepší odměnou spokojený pacient, který vám napíše děkovný dopis, že se mu po operaci změnil život. To jak člověk vypadá, totiž úzce souvisí s psychikou a je-li člověk spokojený sám ze sebou -  k čemuž patří nejen to, co je uvnitř, ale i to, jak člověk vypadá, je v psychické pohodě a pak je vše v pořádku.

Autor: Klára KotábováZdroj: archiv Perfect Clinic

Je vedoucím lékařem, zakladatelem a spolumajitelem naší nejmodernější kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, která sídlí v Praze a v roce 2011 na podzim otevřela svou pobočku v Liberci a o rok později v Brně. V minulosti se úspěšně věnoval mikrochirurgii a chirurgii ruky a také rekonstrukcím prsů u žen, které v souvislosti s onkologickým onemocněním utrpěly jeho ztrátu. Byl členem speciálně sestaveného týmu motolské nemocnice, který poprvé v ČR provedl v roce 2011 operaci tzv. Moebiova syndromu. Absolvoval dlouhodobou stáž ve Velké Británii, Austrálii a pracoval jako plastický chirurg v Německu. Byl zakladatelem plastické chirurgie FN Motol, kde působil jako vedoucí lékař v letech 2012-2015. V roce 2017 založil Perfect Beauty Medicine a pod touto značkou pořádá mezinárodní kongresy v oblasti plastické chirurgie a estetické dermatologie.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek