_Co je to neplodnost?

Co je to neplodnost?
Datum publikace: 18.07.2011

Snažíte se počít potomka a nedaří se? Pokud tato doba trvá několik měsíců, nejde o nic výjimečného, je-li snaha delší než jeden rok, jde o neplodnost.

 Pokud se páru po dobu 12 měsíců pravidelného nechráněného pohlavního styku nedaří počít, jde z pohledu medicíny o problém zvaný neplodnost. V současné době je nedobrovolně bezdětných 10-15% partnerských svazků, což znamená, že neplodnost postihuje každý sedmý až desátý pár. Příčiny neplodnosti jsou v procentuálním vyjádření přibližně stejně na straně muže i na straně ženy (35%). U dalších asi  25% případů se na neplodnosti podílejí oba partneři. U zbylých 5% bezdětných párů se nedaří příčinu neplodnosti zjistit.

U mužů je příčinou neplodnosti téměř vždy porucha tvorby spermií. U žen patří mezi nejčastější příčiny sterility porucha uvolňování vajíčka (porucha ovulačního cyklu), neprůchodnost vejcovodů nebo endometrióza.

Co je endometrióza

Endometrióza je jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění žen ve fertilním věku. Projevuje se přichycením ložisek děložní sliznice mimo dělohu (například na stěně střevní).

 

Text vznikl ve spolupráci s primářem centra asistované reprodukce klinického centra ISCARE  MUDr. Jaroslavem Hulvertem

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek