_Proč se dělá spermiogram

Jedním z prvních vyšetření, které podstupuje neplodný pár, je vyšetření spermiogramu. Důvod je jasný. Toto vcelku jednoduché a minimálně zatěžující vyšetření leccos napoví o dalším způsobu léčby neplodného páru.

Datum publikace: 09.08.2011
Proč se dělá spermiogram

Normospermie

V případě normálních hodnot spermiogramu, lze s velkou pravděpodobností vyloučit, že by problém byl na straně muže a soustředit se na vyšetření neplodnosti u ženy. Spermiogram se vyšetřuje po 3 až 4 denní pohlavní abstinenci, kdy vyšetřovaný muž odevzdá ejakulát do laboratoře obvykle umístěných v centrech asistované reprodukce. V laboratoři se hodnotí celkové množství ejakulátu, jeho vzhled, doba zkapalnění, počet spermií na 1 mililitr, jejich morfologie a pohyblivost. Pokud jsou popisovaná vyšetření v normě, hovoříme o normospermii.

Oligospermie

V případě, že je počet spermií pod 20 mil/ml , hovoříme o tzv. oligospermii, pokud je procento pohyblivých spermií menší než 50% hovoříme o astenozoospermii a pokud je méně než 40% spermií morfologicky normálních, jedná se o teratozoospermii.

Azoospermie

Nepřítomnost spermií v ejakulátu se označuje azoospermie.

V případě zhoršených hodnot spermiogramu se doporučuje vyšetření přibližně za 6-8 týdnů opakovat. I u zcela zdravých partnerů totiž může vlivem stresu, nebo onemocnění dojít k přechodnému zhoršení hodnot. Dle závažnosti nálezu spermiogramu lze zvolit další postup při léčbě neplodnosti. Při mírně zhoršených hodnotách lze zvolit metodu inseminace, při závažnějších formách poruchy tvorby spermií je nutno zvolit metodu umělého oplození a spermie přímo jehlou umístit do vajíčka (metoda ICSI). Dokonce i u mužů, kde opakovaně nebyly zjištěny v ejakulátu spermie, je reálná šance, že se je podaří získat operační cestou z nadvarlat nebo varlat. Pokud se v současné době podaří získat od muže, byť jen několik spermií je šance na vlastního potomka zcela reálná.

Co který pojem znamená

Normospermie

 normální počet spermií

Oligospermie

 snížené množství spermií

Azoospermie

 vymizení spermií

Astenozoospermie

 zhoršená pohyblivost spermií

Teratozoospermie

 zvýšený obsah spermií abnormálního tvaru

Text vznikl ve spolupráci s primářem centra asistované reprodukce klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslavem Hulvertem

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek