_Spermie – nezbytná půlka nového života

Spermie – nezbytná půlka nového života
Datum publikace: 20.06.2011

Spermie je mužská pohlavní buňka, která v době oplození každému jedinci předá polovinu genetické výbavy.  Během oplození jich k vajíčku hledá cestu několik miliónů, zdolat cíl, se ale podaří jen jediné.

Spermie jsou velmi specializované buňky, jejichž funkcí je oplodnit vajíčko a vložit do něj genetickou informaci. V době nitroděložního života dochází u chlapečků k vytvoření buněk zvaných spermatogonie, z nichž se později formují spermie. Tyto buňky neprocházejí dělením a ve vývojovém mezistupni zůstávají až do puberty. V pubertě se díky hormonálním změnám začínají spermatogonie množit a dělit do formy primárních spermatocytů. Následuje složitý vývoj, na jehož konci je zralá spermie. Místem vzniku spermií jsou varlata a jejich vývoj trvá asi 10 dní. Zralé spermie putují do nadvarlat, kde se shromažďují a při ejakulaci jsou vypuzeny mimo mužský organismus. V jednom mililitru ejakulátu je 50-100 milionů zralých spermií. Po ejakulaci do ženského organismu má spermie šanci přežít zhruba dva dny než oplodní vajíčko. Pokud k oplození nedojde, spermie zaniká. Spermie je velmi citlivá vůči fyzikálním vlivům, mimo organismus (na vzduchu) ztrácí životaschopnost v rámci minut.

 

Jak vypadá?

Zralá spermie má dvě hlavní části: hlavičku a bičík. Hlavička je na povrchu kryta cytoplazmatickou membránou, pod kterou je ve špičce hlavičky ukryt tzv. akrozom, který má zásadní význam pro produkci enzymů, jenž spermii umožní oplodnit zralé vajíčko (ve vaječnících ženy). Uvnitř hlavičky spermie, pod akrozomem, je tzv. jádro, ve kterém je koncentrovaný jaderný chromatin obsahující DNA. Při oplození pronikne do vajíčka hlavička spermie, ze které vznikne prvojádro a následným spojením s vaječným prvojádrem vzniká první buňka embrya. Spermie při oplození předává embryu jednu polovinu z párové výbavy 23 chromozomů (22 tzv. autozomů + 1 pohlavní chromozom značený X, nebo Y). Bičík svou stavbou spermii umožňuje pohyb. Po oplození odpadá. Celková délka spermie je 5 nanometrů.

Holka, nebo kluk?

Chromozomální výbava ženy a muže se liší. Vajíčko má vždy ve své výbavě pohlavní chromozom označený X, dojde-li k oplození spermií nesoucí chromozom X je kompletní pohlavní chromozomální výbava XX a narodí se holčička. Oplodní-li vajíčko spermie s pohlavním chromozomem Y, vzniká embryo s výbavou XY a narodí se chlapeček.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek