_Vynechání menstruace neznamená vždy těhotenství

Vynechání menstruace neznamená vždy těhotenství
Datum publikace: 16.05.2011

Začátek těhotenství většina žen pozná podle toho, že nedostane menstruaci. Její vynechání bývá uváděno jako první »velký« příznak. Ale ne vždy tomu tak je a ne každé krvácení v těhotenství nutně znamená zhatění naděje.

Podezření na to, že je žena těhotná většinou pojme v okamžiku, když podle kalendáře zjistí, že všechno není tak jak bývá. Vynechání menstruace je totiž ve velké většině případů prvním signálem toho, že žena bude maminkou. V okamžiku, kdy ji toto napadne a zjistí, že menstruace měla již nějaký ten den probíhat a není tomu tak, měla by začít uvažovat o tom, co bude dál. Prvním pomocníkem, který může vaše podezření potvrdit, či vyvrátit, je těhotenský test. K dostání v lékárnách jich je spousta, je jen třeba vybrat ten, jenž vám bude vyhovovat. Pokud se na testovacím papírku ukáží dvě čárky, je těhotenství potvrzeno. Gravitest ve vaší moči zaznamenal těhotenský hormon zvaný lidský choriový gonadotropin.

Takže, co dál?

Pokud je miminko plánované a vítané, zavolejte svému gynekologovi a domluvte si s ním další postup. Lékař podle všeho navrhne návštěvu, při které vás vyšetří ultrazvukem. Ten těhotenství definitivně prokáže a kromě toho také odhalí, zda vše probíhá podle očekávání. Tedy, jestli je plod správně umístěn, zda se můžete těšit na jedno, či více miminek atd. Kromě toho lékař také spočítá pravděpodobný termín porodu. Dalším krokem bude sjednání následné návštěvy a vyšetření, jejichž úkolem je zjistit, zda se plod vyvíjí tak jak má a vy budete zařazena do těhotenské poradny a bude vám vystavena těhotenská legitimace.

Menstruace i jiný stav

Někdy se ale může stát, že máte podezření na to, že jste těhotná, ale menstruace normálně proběhla. Divné stavy trvají dál… Máte pocit plného bříška, trpíte nevolností, bolí vás prsa, jste unavená, zkrátka, vše napovídá tomu, že by mohlo jít o jiný stav. Jen ta proběhlá menstruace vás mate. V některých případech se opravdu může stát, že dojde k otěhotnění, ale žena přesto krvácí. Nejde o menstruaci v pravém slova smyslu, ale spíš o krvácení, které probíhá kvůli tomu, že těhotenství ještě neumělo tělo hormonálně »srovnat« tak jak by mělo. Máte-li opravdu dojem, že jste těhotná, zkuste si udělat těhotenský test, ten by měl napovědět více, případně se spojte se svým lékařem a poraďte se. Nastat ale může i jiní situace. Těšíte se na miminko a test si uděláte ihned, jakmile menstruaci nedostanete. Zkouška vyjde pozitivně, radujete se z toho, že miminko je a cestě, ale radost vám zkazí během dne, či dvou krvácení.

Co to znamená?

Podle všeho test správně zaznamenal těhotenský hormon. Ale… Buď patříte do skupiny žen, která opravdu může na začátku těhotenství krvácet a vše muže dobře dopadnout. Nebo těhotenství bylo hned v počátku ukončeno samovolným potratem. Ať tak, či tak, je nutné vše konzultovat s lékařem. Ten rozhodne a dalším postupu.

Opoždění cyklu

Menstruace se nedostavila, ale testy ukazují, že těhotná nejste. I to se může stát. Zkuste se zamyslet? Nebyla jste v poslední době vystavena stresu? Nemáte nějaké trápení? Ženské tělo často na nepříjemné životní záležitosti reaguje tak, že se menstruace zpozdí, či se vůbec nedostaví. Další příčinou může být hormonální nerovnováha. Ta může být způsobená mnoha okolnostmi, například příliš rychlým hubnutím nebo špatnou činností vaječníků. V pozdějším věku vynechání menstruace zpravidla znamená nástup klimakteria. Ale tady pozor, aby nedošlo k opačnému stavu. Vy můžete očekávat přechod, ale jste těhotná! V každém případě, pokud se menstruace během několika dní (zhruba 14) nedostaví, poraďte se s lékařem.

Špinění není krvácení

Tím, co může v těhotenství zneklidnit je i špinění. Nejde o čisté krvácení, jak jste zvyklá, ale o tmavý, často až krvavý výtok, který mohou doprovázet i bolesti břicha. Někdy se to opravdu může stát. Tělo je zmatené z hormonální bouře, jež vybuchla se začátkem těhotenství ve vašem těle a v době, kdy by normálně začala menstruace, se objeví toto špinění. Abyste ale nic nepodcenila, zeptejte se raději svého gynekologa. Špinění by mohlo ukazovat i na špatně uložené vajíčko, případně na začínající samovolný potrat.

Co je menstruace

Menstruace je proces, během nějž z těla ženy odchází spolu s menstruační krví část děložní sliznice. Proces je řízen hormonálně. Menstruační cyklus v průměru trvá 28 dní, ale může být delší i kratší. Důležitější než jeho délka, je spíše jeho pravidelnost. První den cyklu se počítá od prvního dne menstruačního krvácení. V první půlce cyklu dochází v těle ženy ke dvěma procesům, jež spolu souvisejí. Ve vaječnících dochází k uzrání Graafova folikulu, z nějž je později vyplaveno vajíčko vhodné k oplození. Zároveň s dozráváním dochází v děloze k obnově a růstu děložní sliznice. Růstem se sliznice připravuje na případné přijetí oplozeného vajíčka k uhnízdění. K tomu by došlo několik dní po splynutí vajíčka se spermií. Pokud k oplození vajíčka nedoje, dochází k menstruaci. Část děložní sliznice je odloučena a odplavena z těla ven. Nastává první den cyklu a celý proces dozrávání vajíčka a růstu sliznice se opakuje. Menstruace trvá zhruba 4-5 dní. Menstruaci doprovází celá řada projevů od bolestí břicha, prsou až po změny nálad.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek