_ Myslí na kondomy více muži, nebo ženy?

 Myslí na kondomy více muži, nebo ženy?
Datum publikace: 01.02.2016

 Kdo v Česku přebírá zodpovědnost za bezpečný sex? Muži, nebo ženy? A kdo se preventivně připravuje na nezávazný sex? Překvapivě je to téměř půl na půl. Čísla hovoří jasně. Například v nakupování kondomů těsně vedou muži, přesně 51 % z nich preventivně kupuje prezervativy. Žen je pak oněch zbylých 49 %.

 

To potvrzuje i MUDr. Marcela Kotoulová: „Ženy jsou v tomto ohledu vždy obezřetnější. Sexuologické studie dlouhodobě ukazují, že ženy bývají iniciativnější a na své partnery se ne vždy spoléhají, proto berou zodpovědnost do svých rukou.”
Asi nepřekvapí, že kondomy jakožto ochranu nejen před nechtěným otěhotněním, ale také proti pohlavním chorobám, využívají nejvíce mladí ve věku 25 až 34 let. „Samozřejmě velká část žen v tomto věku bere i hormonální antikoncepci, nicméně prezervativy jsou nejvíce využívané kvůli nezávaznému sexu,” vysvětlila Kotoulová.

Prezervativy i hormonální antikoncepce

Podle ní již není neobvyklé, že zájem o kondomy či jiné druhy prevence od 35 let výše opadá. Kondomy si v této věkové hranici dopřeje jen 15 procent dotázaných. „Trendem doby je, že do 40 let se ženy snaží dohnat, co se dá. Tedy založit rodinu a mít ideálně dvě děti. Zároveň samozřejmě platí, že s přibývajícími roky plodnost ženy klesá a s tím klesá i používání antikoncepce,” uzavřela doktorka Kotoulová. Navíc s přibývajícími léty rovněž klesá frekvence sexuálního styku.

Kdo nejčastěji nakupuje kondomy (v %)

Muži vs. ženy 51 % vs. 49 %

věk 18-24 let  25 %

věk 25-34 let  55 %

věk 35-44 let  15 %

věk 45-64 let  4 %

nad 65 let        1 %

Zdroj: Slevomat

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek