_Antikoncepce Diane 35- je bezpečná?

Antikoncepce Diane 35- je bezpečná?
Datum publikace: 31.01.2013

Hormonální antikoncepce je považovaná za bezpečnou a především spolehlivou metodu již řadu desítek let a užívají ji miliony spokojených uživatelek. Otázce bezpečnosti je věnována od jejího uvedení na trh velká pozornost. Veškeré známé možné vedlejší  účinky jsou uvedeny v příbalových letácích těchto přípravků a před jejich předpisem lékař zvažuje, který z přípravků je svým složením nejvhodnější pro tu kterou ženu.

Francie chce Diane 35 stáhnout

Poslední dny se začaly objevovat v médiích zprávy, které reagují na opatření francouzské lékové agentury, která oznámila záměr v příštích 3 měsících stáhnout z trhu preparát Diane 35 a jeho generika., tj. legální kopie. Důvodem byla analýza dat za posledních 20 let, kde byly dokumentovány závažné případy krevních sraženin v souvislosti s užíváním tohoto preparátu. Ve Francii je Diane 35 registrována pouze pro léčbu akné, nikoliv jako antikoncepce. Francouczskému regulátorovi se také nelíbí, že je Diane 35 užívána off-label jako kontraceptivum.
To že, užívání může vést ke vzniku krevních sraženin, je dobře zdokumentované… 

Nic nového

Tyto informace nejsou ničím nové a pouze opatření, ke kterým se francouzská agentura rozhodla, vedla k vlně mediálního zájmu. EMA (European Medicines Agency ) proto nedoporučuje, aby současné uživatelky s užíváním přestaly. S případnými dotazy se mají obrátit na svého gynekologa a s ním problém konzultovat.  EMA provede svoji analýzu a vydá příslušné doporučení ve světle těchto výsledků, ne však dříve jak za několik měsíců. U nás se již řadu let Diane 35 nepoužívá jako první volba k ochraně před otěhotněním. Preparát dostávají ženy, které trpí těžšími projevy akné a současně mají zájem o ochranu před nechtěným otěhotněním.

Zdroj: gynstart.cz, SÚKL, EMA
31.1.2013

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek