_Češky stále častěji sahají po nitroděložní antikoncepci. Je levnější a pohodlnější než pilulky

Češky stále častěji sahají po nitroděložní antikoncepci. Je levnější a pohodlnější než pilulky
Datum publikace: 21.09.2014

Užívání antikoncepce dnes patří k běžnému životu mladých žen. Nejčastěji užívanou kontracepční metodou jsou hormonální pilulky, v závěsu za nimi stojí nitroděložní tělísko s hormonem.

 

Aktuální údaje Ústavu zdravotních informací a statistiky ČR říkají toto:
„Více než polovina žen ve fertilním věku užívala v roce 2013 hormonální nebo nitroděložní antikoncepci (52,0 % žen ve věku 15–49 let).
Počet žen, které užívají hormonální antikoncepci, se od roku 2007 kontinuálně snižuje. V roce 2013 ji užívalo 444,3 žen z tisíce žen ve fertilním věku. Počet žen, které užívají nitroděložní antikoncepci, oproti tomu od roku 2007 stoupá. Zatímco v roce 2007 užívalo nitroděložní antikoncepci 65,5 žen z tisíce žen ve fertilním věku, v roce 2013 jich bylo již 75,5. Mezi uživatelkami nitroděložní antikoncepce převládala hormonální nitroděložní antikoncepce (55,0 %), nitroděložní nehormonální antikoncepce se na celkovém počtu podílela 45,0 %.“

Důvody, které ženy vedou k tomu, proč častěji volí nitroděložní antikoncepci, jsou nejspíše dva: nitroděložní tělíska nabízejí větší pohodlí při užívání a většinou jsou i cenově přijatelnější.
„Pilulky musí žena užívat každý den, vždy zhruba ve stejnou dobu. Pokud si zapomene tabletu vzít, hrozí riziko, že „kouzlo přestane působit“ a antikoncepce selže. Musí si hlídat, aby si tabletky nezapomněla s sebou vzít, když odjíždí na víkend nebo na dovolenou.
To u nitroděložní antikoncepce zcela odpadá. Tělísko je jednou zavedené a žena se o víc nemusí starat. Z pohledu užívání je tak tělísko jednodušší a jeho aplikace pro ženu znamená větší jistotu.
Nitroděložní tělíska se dělí tělíska s  hormonem a bez hormonu. Hormon v tomto případě působí především v místně uložení tělíska tj. uvnitř dělohy, což je s ohledem na zdraví ženy velmi šetrné.
Navíc u nitroděložního tělíska odpadají další faktory, které u perorální antikoncepce mohou ovlivnit její spolehlivost, jako je žaludeční nevolnost či průjem. I tyto okolnosti mohou vést k tomu, že ženy volí častěji nitroděložní tělíska,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek