_Průjem může znamenat blížící se porod

Průjem může znamenat blížící se porod
Datum publikace: 16.05.2011

Během těhotenství si nastávající maminky kladou nejrůznější otázky. Mezi to, co je zajímá, jsou i potíže související s průjmem. Patří k těhotenství, nebo nepatří?

Průjem se v těhotenství samozřejmě vyskytnout může, ale vždy je třeba hledat, co je jeho příčinou. Sám o sobě není projevem toho, že by se organismus nějak vypořádával s vývojem plodu a s těhotenstvím.
Nejčastější příčinou průjmu je dietní chyba. Špatné, zkažené jídlo, případně nevhodná skladba potravin.
Druhou příčinou jsou infekce.
Průjem mohou způsobit viry, které chytíme někde na ulici, nebo hromadném dopravním prostředku a ty způsobí střevní virózu. Příčinou mohou být i bakterie. Mezi neobávanější patří bakterie kmene salmonely. Jejich velkým zdrojem je kuřecí maso a výrobky z něj, ale i vajíčka, vaječné majonézy a potraviny z nich připravené.
Pokud průjem přervává dva, tři dny, měla by těhotná kontaktovat lékaře.
Když jde jen o lehké potíže, často je vyřeší lehká přechodná zdravotní dieta s čajem bez cukru, jídlem připraveným jen na vodě bez tuku a s dostatkem tekutin.


Zabrání stahům, vyvolá průjem


To, co může v těhotenství způsobit silný průjem je magnézium. To lékaři předepisují těhotným, u kterých hrozí předčasný porod. Magnézium v těle působí proti stahům dělohy a svalovým křečím. Když je ho ale hodně, začne prohánět. Pokud by se porovnávalo, zda je lepší být častěji na záchodě nebo předčasně porodit, je jasné, že vyhrává varianta častých návštěv toalety, která nikterak neublíží. (Někdy lékaři těhotným magnézium předepisují kvůli jeho projímacím schopnostem jako prevenci těhotenské zácpy.) Takže, pokud máte užívat magnézium, čekejte, že naše návštěvy záchodu naberou na intenzitě a buďte na to připravená.


Může souviset s porodem


Nastávající maminky, hlavně ty, které jsou v druhé půlce těhotenství, by průjem neměly podceňovat. Střevní stahy totiž mohou být tím, co dokáže rozdráždit dělohu a vyvolat kontrakce. Části maminek se i stává, že se přicházející porod ohlásí právě průjmem. Tento jev se někdy vysvětluje jako přirozené pročištění střev. Každopádně, pokud jste již v době kolem předpokládaného termínu porodu, je lepší počítat s tím, že průjem je prvním signálem toho, že se čas příchodu miminka na svět blíží.


 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek