_Strie – nehezké památky na těhotenství

Strie – nehezké památky na těhotenství
Datum publikace: 16.05.2011

Jste těhotná, začíná se vám zakulacovat bříško a kůže na něm se napíná stále víc? Tak pozor! Podle všeho máte nakročeno k vytvoření strií. Jestli chcete vaší kůži pomoci, tak je nevyšší čas!

Strie nebo také pajizévky vznikají proto, že se kůže začne příliš napínat a rychle »roste«. V těhotenství jde o velmi častý jev a setká se s ním většina nastávajících maminek. Bohužel, tvorba pajizévek je zrádná v tom, že se neomezí jen na bříško, ale rády se dělají i na bocích, stehnech, zadečku a prsou. Pokud chcete jejich vzniku alespoň částečně zabránit, je dobré na ně myslet již v samém začátku těhotenství.

Bojovat s nimi se dá různě

Kůže je od přírody vybavená schopností se natahovat a zvětšovat. Pokud by tomu tak nebylo, nemohli bychom růst, tloustnout ani hubnout. Jenže tato pružnost je omezená a velmi individuální.
Pokud chcete být v boji se striemi úspěšná, pomozte pokožce a dodejte jí dostatek kolagenu. Ten je totiž tím, co pružnost zajišťuje. Míru pružnosti vaší pokožky jste už mohla pozorovat v době puberty. Tu také doprovází rychlé změny v proporcích těla. Pokud se vám strie začaly tvořit již tenkrát, počítejte s tím, že se vám budou tvořit i nyní.
Kolagen je bílkovina vyskytující se běžně ve svalech, kloubech a dalších tkáních živočichů. Na trhu je velké množství kosmetických přípravků, které ho obsahují. Je v krémech i tělových mlékách. Některé z nich jsou určeny přímo pro těhotné. Vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat a namáhané partie jím ošetřete. Nezapomínejte ani na spodní stranu bříška, kam si v pozdějším stádiu těhotenství neuvidíte. Pajizévky se tvoří i tam.
Další variantou jak kolagen získat, jsou výživové preparáty. U těch ale pozor! Nejlepší je kupovat je v lékárně a upozornit na to, že jste těhotná. Kůži pomůže i ošetřování hydratačními přípravky, jež ji zvláční.
Prevencí může být i lehká masáž. Dvakrát denně pokožku rizikových míst ošetřujte hydratačním krémem či mlékem a jemně ji při tom masírujte. Masáž nemusí být nijak náročná. Stačí pečlivé vetření krému do pokožky a přidání pár masážních tahů, které místo prokrví. Například jemné kroužení celými dlaněmi nebo mírné poklepy dvěma prsty.
Na strie platí i rostlinné oleje. Většina z nich obsahuje řadu vitamínů a dalších látek důležitých pro správnou funkci kůže.
Tvorbu strií naopak ulehčí sluníčko a opalování. Sluneční paprsky vysušují pokožku, ta se tak stává tenčí a snadněji lomivou. Ztrácí tak svou schopnost pružnosti a elasticity.


Porod a laktace

S péčí o svou pokožku pokračujte i v době po porodu. Kůže, zejména na bříšku, bude vystavena opačnému procesu. Bude se muset velmi rychle vrátit zpět do »své velikosti« před otěhotněním. Je to pro ni další nápor.
Problémová budou po porodu i prsa. Díky nastupující laktaci se zvětší jejich velikost. V tomto případě může pomoci správný výběr těhotenské podprsenky. Měla by být pevná, ale ne těsná. S další změnou velikosti prsů je třeba počítat v době končení kojení. Opět nastoupí zpětný proces, tedy zmenšování. To ale bude plynulé a pomalé, takže pokožku tolik nezatíží.
A povzbuzení na závěr.
Když se vám i přes všechnu péči strie vytvoří, nepropadejte panice a zoufalství. V době, kdy je kůže napjatá a pajizévky jsou čerstvé, je jejich barva tmavá, často mající až fialový nádech. To ale není trvalé! Po porodu strie vyblednou, zmenší se a přestanou být nápadné. V případě, že se svou kůží ani tak nebudete spokojená vyhledejte odborného lékaře zabývajícího se estetikou kůže, ten vám pomůže vzhled nepříjemných pajizévek vylepšit.
Co jsou strie
Strie neboli pajizévky jsou v podstatě trhlinky v elastických vláknech kůže vznikající při rychlém zvětšení kůže. Jejich výskyt je nejčastější v době puberty a těhotenství. Potíž se vznikem pajizévek je v tom, že pokud se jednou vytvoří nelze je úplně odstranit. Řešením tak je prevence a snaha zabránit jejich vzniku. V současné době je možné zlepšit stav strií pomocí laseru.

 

Diskuze ke článku
Elasti-Q Vloženo: 10.09.2012
Mě se v těhotenství osvědčil krém Elasti-Q, který jsem si koupila na doporučení kamarádky. Je ale třeba se pravidelně mazat a to i po porodu, aby se bříško hezky zatáhlo. Strie žádné nemám a pokožka je pevná zase jako dřív.
Vložit nový příspěvek