_Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Výtok v těhotenství má mnoho příčin
Datum publikace: 16.05.2011

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak na konci jiného stavu. Souviset ale může i s překrvením poševních sliznic. V těchto situacích nejde o zdravotní problém. Výtok může být způsoben i viry nebo bakteriemi, pak je třeba léčba.

V době mimo těhotenství je slabý výtok většinou známkou toho, že v těle ženy správně fungují vaječníky. V tomto případe je reakcí na hormonální změny doprovázející zrání vajíčka a ovulaci. Během těhotenství je tomu ale jinak. Vaječníky svou činnost »pozastavily«, vajíčka nedozrávají a hormony pracují jinak. I přes to se výtok může objevit.

Zvýšené prokrvení sliznice


Výtok v těhotenství může být způsoben zvýšeným prokrvením sliznice pochvy. Takový výtok není příliš silný, je téměř bezbarvý a nedoprovázejí ho pocity svědění ani pálení. V podstatě je čirý a připomíná řídkou tekutinu. V takovém případě výtok nepředstavuje žádný problém. To co těhotné dokáže hodně vystrašit je krvavý výtok, který se může objevit v začátku jiného stavu. Nastávající maminky se většinou vyděsí a obávají se toho, že potrácejí. Ne vždy je ale situace tak dramatická. Celkem často se totiž stává, že v termínu, kdy by žena měla dostat menstruaci, začne špinit. Jde vlastně o jakési »hormonální nedotažení«, kdy se tělo chystá menstruovat, ale přitom hladina hormonů zabezpečujících uhnízdění vajíčka, je již dostatečně vysoká a menstruaci zabrání. Pokud toto nastane, je dobrá konzultace s lékařem, který vyloučí případné komplikace a doporučí klid, případně naordinuje léky zvyšující pevnost žilních stěn. Výtok se může objevit i ke konci těhotenství, když se tělo začíná připravovat na porod. Výskyt výtoku může souviset i s nadměrnou péčí a hygienou, případně s používáním nevhodných přípravků, které dráždí sliznice.


Nebezpečné infekce

Výtok je ale i varovným signálem případné infekce. To co těhotné často trápí, jsou kvasinky. V těhotenství dochází v těle ženy k hormonálním změnám, které s sebou nesou i zvýšení hladiny cukru v krvi. A cukr je pro kvasinky rájem pro život! Infekce kvasinkou nazývanou Candida albicans jsou velmi časté. Jejich přítomnost se projevuje bělavým až nažloutlým silně svědícím někdy až pálivým výtokem, zrudnutím a otokem sliznice. Infekce kvasinkami většinou není pro těhotnou nebezpečná, ale může život hodně znepříjemnit.
Pokud jste těhotná a máte podezření na kvasinkovou infekci, poraďte se s gynekologem na léčbě. V případě, že na kvasinky trpíte a plánujte miminko, můžete stav poševní mikroflóry zlepšit léčbou v podobě volně prodejných preparátů obsahujících přírodní prostředky zajišťující kyselé prostředí v pochvě. Patří mezi ně přípravky obsahující laktobacily, kyselinu mléčnou nebo preparáty obsahující přírodní dezinfekční látky jako je například výtažek z čajovníku (Tea Tree olej). V případě častých masivních nálezů je pak dobré přeléčení léky přímo určenými na léčbu mykotických infekcí, o tom by měl ale rozhodnout lékař. Další příčinou výtoku mohou být bakteriální infekce. Ty pro těhotenství mohou znamenat hrozbu v podobě předčasného porodu a poporodních komplikací. Bakterií, které mohou potrápit, je hodně a nákazy, jež způsobují, se obecně nazývají bakteriální vaginóza. Bakteriální vaginóza často postihuje ženy, které mají snížené množství »dobrých bakterií« lactobacilus způsobujících přirozené kyselé prostředí v pochvě. Pokud k takové nerovnováze dojde, vzniká prostor pro přemnožení patogenních bakterií. Bakteriální infekce se projevují mírným svěděním, zarudnutím sliznic a výtokem. O léčbě by měl rozhodnout gynekolog. Mezi bakterie, které mohou vážně ohrozit těhotenství, patří bakterie Streptococcus agalactiae. Její nebezpečí je v tom, že dokáže způsobit infekci plodových obalů a vyvolat tak předčasný porod. Kromě toho je bakterie nebezpečná i pro samotné miminko, které by se při průchodu infikovanými porodními cestami mohlo nakazit. Ke konci těhotenství se proto provádí vyšetření, jehož cílem je případný záchyt této bakterie. Když laboratoř bakterii prokáže, lékař určí léčbu antibiotiky.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek