_Mateřská znaménka je třeba sledovat i u malých dětí

Velké, tmavě hnědé mateřské znaménko pokryté tmavými chloupky – takový je typický obraz pigmentových névů, které je třeba sledovat už od útlého dětství.

Datum publikace: 22.04.2012

Tato skupina mateřských znamének se odborně nazývá kongenitální névy. Typické je po ně tmavé zbarvení, vysoká nápadnost a to, že se s nimi může dítě i narodit. „Nebezpečí těchto pigmentových névů spočívá v tom, že u nich může dojít ke změně v kožní nádor melanom,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová z Dematovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Čím větší, tím vyšší riziko

Kongenitální névy jsou rizikovým faktorem pro rozvoj zhoubných kožních nádorů. Pokud se dítě narodí s tímto typem névu, případně se u něj tento typ névu vytvoří během prvních týdnů života, je třeba névus pravidelně sledovat. Obecně platí, že čím větší névus je, tím je u něj vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru. „Za rizikový je považován každý névus, u kterého je předpoklad, že v dospělosti bude v průměru větší než je osmnáct centimetrů, to je však někdy těžké u malého dítěte odhadnout.
Vzhledem k tomu, že u dětí je výskyt melanomu velmi vzácný nedoporučuje se automatické odstranění tohoto névu, ale jeho pravidelné sledování s tím, že k jeho chirurgickému odstranění by se přistoupilo v okamžiku, kdy by névus začal vykazovat nežádoucí aktivitu,“ vysvětluje lékařka.
Odstranění névu bez jasné indikace se nedoporučuje zejména z estetických důvodů. „Tak jak roste dítě, dochází u něj i k růstu pokožky, pokud by došlo k odstranění většího névu nelze předem odhadnout, jaké zjizvení by následně vzniklo,“ dodává Monika Arenbergerová.

Rizikové období

Ke změnám v kongenitálních névech dochází nejčastěji do 18. roku věku. Rizikovým obdobím pro vznik tzv. atypických pigmentových névů je čas dospívání, kdy v organismu dochází k hormonálním změnám podporujících růst. „Nutné je si všímat každé barevné změny, změny velikosti, či svědění, krvácení a podobně. Pokud se tak stane, je nutné ihned vyhledat kožního specialistu, který névus vyšetří pomocí dermatoskopu a zhodnotí jeho stav,“ doporučuje MUDr. Monika Arenbergerová.

 

Příznaky, které by měly varovat

  • ztmavnutí celého névu, či jeho části
  • zesvětlání névu, či jeho části, odbarvení névu či vzniku až světle růžových skvrn uvnitř něj
  • růst névu, či naopak jeho zmenšování
  • vznik různých uzlíků či propadlinek na povrchu névu
  • svědění névu
  • krvácení névu

Za atypický névus je považováno každé znaménko, které má nepravidelný tvar a není ostře ohraničeno!


 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek