_Látky paracetamol a ibuprofenum v době kojení

Látky paracetamol a ibuprofenum v době kojení
Datum publikace: 03.09.2012

Mezi nejčastěji užívané léky proti bolesti, nachlazení a zvýšené teplotě patří léky s obsahem účinné látky paracentamol a ibuprofenum. Jak je to s jejich užíváním v době kojení?

Každá kojící maminka by měla vědět, že paracetamol i ibuprofenum jsou látky, které mají schopnost prostupovat do mateřského mléka. Množství účinné látky, která se do mléka dostává je však nízká a doba potřebná k jejímu vyloučení je poměrně krátká.

Co to znamená?

Pokud kojící maminka nárazově užije jednu tabletu s obsahem paracetamolu (500 mg v tabletě) nebo ibuprofenu (200 mg v tabletě), není nutné s kojením přestávat. Množství účinné látky přešlé do mateřského mléka je v tomto případě natolik nízké, že neovlivní zdraví dítěte. Možné je situaci vyřešit i odstříkáním dostatečného množství mléka před užitím tablety a to dítěti podat místo kojení v období bezprostředně po užití léku, kdy je hladina účinné látky v organismu ženy i v mateřském mléce nejvyšší.
„Dlouhodobější užívání těchto léků, případně užívání léků s prodlouženým účinkem nebo s vyšším obsahem paracetamolu či ibuprofenu však vyžaduje konzultaci s lékařem,“ doporučuje gynekolog a porodník, profesor  Pavel Calda.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek