_Za neplodnost může i vysoká váha

Za neplodnost může i vysoká váha
Datum publikace: 18.07.2011

Nadváha a obezita jsou příčinou mnoha zdravotních komplikací. Vedle zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění (infarkt, mozková příhoda a další), souvisejí i se vznikem cukrovky a způsobit mohou i problémy s početím a neplodnost.

Ač se to nemusí na první pohled zdát, nadváha a obezita přímo ovlivňují množství ženských pohlavních hormonů estrogenů.  Jak to v organismu funguje?  

Tuk a estrogeny

Estrogeny – ženské pohlavní hormony -  jsou tvořeny na několika místech. Největší množství produkují vaječníky, kromě toho se na produkci podílejí i nadledviny a tuková tkáň. Estrogeny v době dospívání ovlivňují vývoj druhotných pohlavních znaků a určují rozložení tuku v organismu (rozdílné u mužů a u žen). Významnou úlohu hrají i v reprodukčním období ženy, kdy jejich množství v krvi kopíruje menstruační cyklus a ovlivňuje růst děložní sliznice.

Proč obezita způsobuje neplodnost?

Pokud má žena nadváhu, má více tukové tkáně, než je třeba. A to se odrazí i na množství produkovaných estrogenů, více tuku = vyšší množství estrogenů. Tak jak se na schopnosti početí odrazí nízké množství estrogenů, vadí i jejich nadbytek. Pokud je v těle více ženských pohlavních hormonů než by mělo být, dochází k hormonální nerovnováze, jež naruší menstruační a ovulační cyklus. Tím je narušeno i dozrávání vajíček ve vaječnících. Pokud k tomuto dojde, má žena nižší schopnost otěhotnět.

Co je obezita

Obezita je stav, který souvisí s nadměrným nahromaděním tukové tkáně. Jako obezitu lze označit stav, který je vyjádřen hodnotou BMI (Body Mass Index = index tělesné hmoty) vyšší než 30, nadváhou 15 kilogramů či množstvím tukové tkáně přesahující 30 procent tělesné hmotnosti. Obezity je více stupňů, čím vyšší nadváhou člověk trpí, tím vyšší stupeň obezity a s tím souvisí i zvýšená míra zdravotních komplikací a rizik.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek