_Barvení a narovnávání vlnitých vlasů může souviset s rakovinou prsu!

Barvení a narovnávání vlnitých vlasů může souviset s rakovinou prsu!
Datum publikace: 31.08.2017

Ženy podřizují kráse téměř vše ve svém životě. Pokud jde o vlasy, platí to dvojnásob. Jenže jak se ukazuje, mnohé ženy v touze za krásou nevědomě riskují své zdraví. Chemické barvení a narovnávání vlnitých vlasů může souviset s rozvojem rakoviny prsu.

S touto zprávou přišel časopis Carcinogenesis. Afroameričanky a bělošky, které si pravidelně barví vlasy tmavou barvou, případně si vlasy nechávají chemicky rovnat s použitím relaxačních prostředků, mají zvýšené riziko, že onemocní rakovinou prsu. „Zdá se, že tmavé barvy a chemické prostředky sloužící k narovnání vlasů by nás skutečně neměly nechávat v klidu. Měli bychom si uvědomit, že se hodně vzdalujeme od přírodních prostředků a to není dobré. To, že je nějaký prostředek na trhu, že se běžně prodává, zdaleka neznamená, že je bezpečný, “ říká prof. Tamarra James-Todd z Harvardu.
Afroameričanky, které uvedly, že používají tmavé barvy na vlasy, měly pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu vyšší o 51 procent ve srovnání s ženami tmavé pleti, které si vlasy nebarvily. Ženy, které používaly chemické relaxery, měly riziko vyšší dokonce o 74 procent.
Zvýšené riziko onemocnění při používání tmavých barev a prostředků k narovnávání vlasů bylo prokázáno i u bělošek.

Jak studie probíhala

Studie byla provedená na vzorku 4 285 dospělých Afroameričanek a bělošek z New Yorku a New Jersey. Tyto ženy byly od roku 2002 do roku 2008 sledovány lékaři. U části z nich v tomto období byla diagnostikována rakovina prsu.
Součástí sledování a porovnán životního stylu žen byly i otázky na to, jak pečují o své vlasy. Konkrétně vědce zajímalo, zda používají tmavé barvy na vlasy či zda si vlasy nechávají chemicky rovnat.
Zatímco drtivá většina - 88 procent – tmavých žen používala chemikálie k uvolnění vln na svých vlasech, stejné prostředky používalo jen pět procent bělošek.
Při používání tmavých barev byl poměr opačný. Tmavé barvy používalo 58 procent bělošek, ale pouze třicet procent Afroameričanek.
James-Todd výsledky studie komentuje: „Nemyslíme si, že výskyt rakoviny prsu v návaznosti na používání vlasové kosmetiky souvisí s genetikou. To znamená, že se riziko netýká pouze žen stejné barvy pleti.“
To potvrzuje i zpráva z roku 2016. Podle ní je výskyt rakoviny prsu u žen s tmavou a světlou pletí obdobný. Ročně nově onemocní 122 na každých 100 000 žen.

Rizik je prý mnohem víc

Tato studie není jediná, která se zabývá vztahem vzniku rakoviny a dlouhodobým, opakovaným používání barev na vlasy. Starší studie ukázaly, že časté užívání tmavých barev čtyřikrát zvyšuje riziko rozvoje non – Hodgkinova lymfomu (onkologické onemocnění lymfatického systému) a mnohočetného myelomu (vážné onemocnění kostní dřeně vedoucí k poruše krvetvorby). Podle jiných odborných prací je souvislost i mezi onkologickým onemocněním močového měchýře a dlouhodobým barvením vlasů.

 

Co jsou relaxační prostředky na vlasy

Většina žen asi ví, co znamená pojem „trvalá“. Jde o proces, kdy se rovný vlas s použitím natáčky a chemických prostředků, promění na vlas vlnitý.
Existuje i proces opačný – tedy takový, kdy se z vlasu vlnitého stane vlas rovný. I k tomu je třeba chemikálií, jejich úkolem je uvolnění vlasové vlny a vytvoření struktury, díky které se vlas narovná. A právě v tomto procesu se využívají vlasové relaxátory.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek