_Těhotenství a epilepsie. S pomocí neurologů ke zdravému miminku

Těhotenství a epilepsie. S pomocí neurologů ke zdravému miminku
Datum publikace: 08.11.2017

Epilepsie je nemoc, která může zkomplikovat život. Na druhou stranu se s ní dá žít, pokud ji respektujete, dodržujete nařízení neurologa, chováte se zodpovědně. Pokud tedy s diagnózou epi žijete a chcete otěhotnět, je na místě opatrnost a zodpovědný přístup.

Statistiky jsou neúprosné. Některou formu epileptického záchvatu prodělá za život obrovské množství lidí. Stačí si pak následně projít internetové diskuze, a zjistíte, že se svým problémem nejste osamocená. Příklady za všechny: „Záchvaty jsem měla v pátém měsíci těhotenství, ale miminku se naštěstí nic nestalo. Těhotenství jsem ale jinak měla bez problémů, miminko se narodilo zdravé, léky žádný vliv neměly,“ Nebo: „Znám ženu, co má epilepsii, časté záchvaty, nemohla koukat na televizi déle jak hodinu, jinak už to na ni šlo. A má zdravého chlapečka,“ uvedla další. 

Pozor na stres

Studie, která sledovala více než 1700 těhotenství s epilepsií, zjistila, že 58% těhotných žen zůstalo během gravidity zcela bez záchvatu. Dalších 18% pozorovaných žen se naopak v průběhu těhotenství se záchvaty a křečemi potýkalo. Taktéž se zjistilo, že zhruba třetina žen trpí epileptickými záchvaty v těhotenství více než před ním. Může za to stres, spánkový deficit, změny koncentrace hormonů nebo změny hladin antiepileptik v krvi.

Bez neurologa ani ránu

Někdy se nastávající maminky domnívají, že by měly antiepileptika vysadit, jelikož se bojí, že by mohly způsobit vývojové vady u plodů. Tento postup není neurology doporučovaný, záchvaty jsou totiž daleko nebezpečnější než užívané láky.

Těhotná s chřipkou? Nepanikařte, ale zůstaňte ostražitá

Epileptičky by tedy měly rodičovství plánovat, ideální je změnit léčbu na co nejjednodušší medikaci, kterou pacientka dobře snáší a nevadí plodu. Léky, které mohou vést ke vzniku vrozených vývojových vad, jsou ideálně včas nahrazovány jinými nebo sníženy na minimum. V žádném případě by ale nastávající rodičky neměly jejich dávky upravovat samy. „Moje sestřenice má i přes léky záchvaty denně a rozhodně nesměla vysadit nic během těhotenství ani kojení,“ napsala jedna z uživatelek internetové diskuze.

Jestliže během posledních dvou let nedošlo k příhodě, může dojít ke snížení dávek. To vše ale až po konzultaci a souhlasu neurologa, který musí pečlivě zvážit a rozhodnout další léčebný postup. Případné záchvaty totiž mohou poklidné těhotenství pořádně zkomplikovat.

Plánované těhotenství

Ženy trpící epilepsií by měly před plánovaným těhotenstvím docházet do neurologické poradny, ve které neurolog zjistí, jakými záchvaty trpí, jak velké je jejich riziko a co primárně záchvaty vyvolává. Nejrizikovějším je období prvního trimestru, proto by svého lékaře měly informovat i rok před plánovaným početím, aby se s dostatečným předstihem nasadila ideální medikace. Taky by měla být provedena magnetická rezonance či EEG vyšetření. Důležitá je rovněž spolupráce neurologa s gynekologem a porodníkem. Těhotným ženám se také doporučuje pokračovat v užívání kyseliny listové a vitaminů. V prvním a druhém trimestru je také dobré dodávat tělu dostatek magnesia, které zabraňuje vzniku křečí.

Epilepsie se nedá porazit. Dá se s ní však úspěšně bojovat. Pokud je tato diagnóza také vaším životním souputníkem, než se rozhodnete otěhotnět, proberte svou touhu s neurologem. Upravte životní styl a buďte dvojnásob zodpovědná. Jen tak se dočkáte vytouženého výsledku v podobě nejkrásnějšího a nejzdravějšího miminka na světě.

Tipy pro zodpovědné maminky:

  1. Léky nikdy nevynechávejte.
  2. Pravidelný režim si naordinujte klidně sama. Neponocujte, nepřepracovávejte se, pravidelně jezte vyváženou stravu.
  3. V počátku těhotenství obohacujte stravu o magnézium.
  4. Omezte kávu i kolové nápoje, vyhněte se čokoládě.
  5. Spěte v chladu.
  6. Jakékoliv obavy vždy konzultujte se svým lékařem.

Autor: Petr Sobol



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek