_Těhotná s chřipkou? Nepanikařte, ale zůstaňte ostražitá

Těhotná s chřipkou? Nepanikařte, ale zůstaňte ostražitá
Datum publikace: 07.11.2017

Jste těhotná a doběhla vás chřipka? Pak je na místě zpozornět. Z běžné nemoci se totiž může stát i závažnější problém. Podle tvrzení lékařů ovšem ani viróza není důvod k panice. Na prvním místě by měla ale být prevence. Zdravý životní styl, vyhýbání se kontaktu s nemocnými. Co dál? Čtěte.  

„Ideální je nechodit do velkých skupin lidí, protože čím více lidí je pohromadě, tím větší je i riziko přenosu infekce. Samozřejmě je důležité vyvarovat se prochlazení a mít stravu bohatou na vitamíny,“ uvedl pro www.abctehotenstvi.cz  místopředseda české gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Nejsou příznaky banální? Vyhledejte lékaře

Podle Dvořáka je zapotřebí při počínajících příznacích nějaké té virózy raději zůstat doma, v klidu a nepřecházet to. To jsou lékařovy základní pokyny.

„Pokud se obtíže nezdají být banální, tak je určitě potřeba zavčasu vyhledat svého praktického lékaře, nebo svého registrujícího gynekologa,“ popsal Dvořák.

Pozor na podzimní chřipky. Co dětem pomůže?

Pozor také na léky, ne všechny léky se mohou v těhotenství užívat, ale to už ženy musí konzultovat opět s praktikem, nebo se svým gynekologem. Stejně tak některé bylinné preparáty, případně čaje nemusí být pro gravidní ženu v určitém období vhodné, proto je vždy lepší zeptat se a případné problémy eliminovat.


Zdroj: Shutterstock.com

S Dvořákovým názorem se shoduje i gynekoložka Ludmila Lázničková. „Co je virového původu může závažně poškodit, ale na druhou stranu díky imunitním procesům organismu se nic dít nemusí,“ popsala odbornice.

Vitamíny, voda, zdravý životní styl

Pokud je žena vystavena chřipkovému prostředí, tak by se měla podpořit vitamíny, dodržovat pitný režim, dát si česnek, pokud snese, protože v něm obsažený selen podporuje imunitu. Není ale možné šířit z podobných onemocnění nějakou hrůzu, nebo snad paniku, tvrdí odbornice. „Vždycky vysvětluju maminkám, ať nechodí do prostředí, ve kterém hrozí nachlazení. To už je jedno, jestli se jedná o chřipku, nebo nějaké rotaviry. Také je dobré nepřijímat nemocné návštěvy a dodržovat pravidla zdravého životního stylu,“ dodala lékařka.

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek