_Tajemství vzniku tváře bez vrásek

Datum publikace: 16.09.2012

Metod, které vedou k vyhlazení vrásek v obličeji, je více. Kromě výplní a použití botoxu, je řešením i facelift.

Co můžete očekávat před výkonem

Prvním krokem je pohovor s plastickým chirurgem. Ten by měl zvážit, zda má přání ženy objektivní důvod, případně se zeptá na okolnosti, které ženu k rozhodnutí vedou. „Součástí vstupní konzultace je i dotaz na zdravotní stav ženy, na základě kterého by klientka měla lékaře seznámit s případnými zdravotními problémy, jako jsou alergie či chronická onemocnění, se kterými se léčí, případně někdy v minulosti léčila,“ popisuje MUDr. Karel Urban, plastický chirurg Kliniky plastické chirurgie Esthé.
Pokud vše probíhá bez problémů, je možné si domluvit termín výkonu. Do té doby si žena opatří předoperační vyšetření, které prokáže, že je schopna podstoupit výkon v celkové anestezii. Součástí příprav na výkon je i vysazení léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou a další preparáty určené na ředění krve.

Kdy je možné facelift podstoupit

Určité zásady je třeba dodržet i v den plánovaného výkonu. Základním předpokladem pro podstoupení faceliftu je naprosté zdraví ženy. „Žena nesmí trpět žádnou virózou ani jiným onemocněním a nesmí mít zvýšenou teplotu.
Vhodné není ani podstupovat zákrok krátce po prodělané nemoci. Z hlediska minimalizace operačních komplikací by žena měla být zdravá nejlépe dva týdny před operací,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban.
V den nástupu je třeba, aby na kliniku plastické chirurgie, kde má domluvený výkon, přišla nalačno. Minimálně šest hodin předem, lépe však od půlnoci předcházejícího dne by neměla kromě jídla ani pít a kouřit. V době nástupu by žena měla být zcela nenalíčená a měla by mít čerstvě umyté vlasy.

Jizva není téměř vidět

Face lift je poměrně rozsáhlý chirurgický výkon. Prováděn je proto v celkové anestezii nebo v tzv. analgosedaci s místním znecitlivěním a samozřejmě na chirurgickém sále. Doba trvání výkonu je necelé dvě hodiny. Během nich je žena celou dobu sledována anesteziologem.
Operace začíná provedením řezu, který umožní chirurgovi vypnutí kůže a vyhlazení vrásek. „Tento řez je veden s ohledem na estetický dopad v přirozené vrásce kolem boltce a jeho konce jsou schovány ve vlasech. Výsledná jizva je proto téměř neznatelná,“ popisuje plastický chirurg.
Následně dochází k uvolnění kůže od podkoží a k jejímu vypnutí. „Součástí vypnutí je i následná fixace pokožky. K té může dojít buď užitím stehů, nebo nyní nově i pomocí tkáňového lepidla,“ popisuje MUDr. Urban. Výhodou lepidla je, že nejenže vypnutou kůži zafixuje v místě, kde je třeba, ale i to, že díky svému složení minimalizuje krvácení do podkoží a vznik otoku a hematomů. „Použití lepidla navíc příznivě ovlivňuje přirozené srážení krve v ráně i rovnoměrné přilnutí kůže ke spodině,“ dodává lékař.
Po vypnutí a fixaci je odstraněna nadbytečná kůže, dojde k zašití operačního řezu a k následnému krytí rány sterilními obvazy.

Co následuje po výkonu

Facelift je poměrně velký chirurgický výkon, z toho důvodu je pacientka do druhého dne hospitalizována na klinice. „Ještě před odchodem do domácí péče je na lůžku proveden první převaz, během nějž jsou odstraněny drény. S tímto obvazem hlavy je žena následně propuštěna domů. Pacientkám se doporučuje, aby na odchod měly domluvený doprovod s odvozem,“ dodává lékař.
Hojení pooperačních ran je někdy doprovázeno vznikem modřin v obličeji, v místě očních víček a krku. Nutné je počítat i se vznikem otoků. Ty svého maxima obvykle dosahují 3. až 4. den po operaci. Během prvních dní po operaci může dojít i ke zvýšení teploty. „Bolest i teplotu je možné mírnit běžnými léky k tomu určenými nejčastěji s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Nedoporučují se pouze léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která snižuje srážení krve, na otoky je možné přikládat studené obvazy,“ upřesňuje lékař. K sejmutí obvazu se přistupuje nejčastěji čtvrtý či pátý den po výkonu.

První dny bez obvazů

Po sejmutí obvazů je nutná další domácí péče. K té patří i to, že si žena dvakrát po sobě doma pod sprchou umyje vlasy vlažnou vodou s použitím nedráždivého dětského šamponu. Nutné je i krytí jizev bavlněným šátkem na noc nebo užití speciálního elastického návleku. Další kontroly jsou prováděny s odstupem tří až pěti dní. Zhruba do čtrnáctého dne jsou vyndány stehy a je možné začít s prováděním tlakové masáže vzniklých jizviček.

Život bez vrásek

S návratem k běžným (ne fyzicky náročným) aktivitám je možné počítat zhruba po dvou týdnech po výkonu. V tuto dobu může žena začít i běžně používat make- up. „S větší úpravou vlasů, typu barvení, odbarvování či trvalé je však třeba ještě počkat. Tyto úpravy se doporučují 4 až 6 týdnů po operaci,“ říká lékař.
Většina žen krátce po výkonu popisuje pocity narušení citlivosti v oblasti jizev či pocit tahu. Tyto stavy nejsou ničím alarmujícím, jsou součástí procesu hojení a samy časem spontánně odezní a dojde k obnovení běžné inervace. „Proces hojení je velmi individuální a nelze přesně určit jeho délku. Obecně se ale ví, že dobu hojení prodlužuje kouření. Z toho důvodu se všem ženám doporučuje vynechat kouření až do úplného zhojení ran,“ dodává MUDr. Karel Urban.

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek