_Osteoporóza trápí častěji ženy než muže. Myslete na ni včas!

Osteoporóza trápí častěji ženy než muže. Myslete na ni včas!
Datum publikace: 15.10.2017

Osteoporóza patří mezi metabolická onemocnění a projevuje se úbytkem kostní hmoty a častými zlomeninami. Nejnebezpečnější z osteoporotických zlomenin je zlomenina krčku stehenní kosti, po které více než 20 % pacientů na další komplikace do roka umírá. Ačkoliv se úbytek kostní hmoty s postupujícím věkem dá zpomalit včasným zlepšením životosprávy, většina pacientů své onemocnění zanedbává.

V těle dochází během života k pravidelnému procesu odbourávání staré a tvorbě nové kostní tkáně. Předurčené kostní buňky (osteoklasty) na různých místech kostry odbourávají mikroskopické množství kostní hmoty a tato starší tkáň je s pomocí jiných buněk (osteoblastů) nahrazena kostí novou. Osteoblasty se přitom do nově vznikající kostní hmoty samy zabudovávají a stávají se z nich takzvané osteocyty. Ty v ní přežívají i řadu let. Všechny vyjmenované typy buněk spolu vzájemně stále komunikují a současně jsou ve svých funkcích ovlivňovány velkým množstvím působků v krvi a tělesných tekutinách. „Problém spočívá v tom, že proces odbourání starší opotřebené kostní hmoty trvá mnohem kratší dobu než oprava vzniklého „defektu“. Dojde-li k nerovnováze zmíněných dějů, kostní hmota řídne, její stavební prvky (zejména kostní trámečky) se zeslabují a posléze přerušují. Postupně dochází k významnému poklesu mechanické odolnosti kosti,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Bayer, místopředseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

Kosti řídnou už po dvacátém pátém roce

Po vrcholu tvorby kostní hmoty, asi kolem 25. roku věku, začínají kosti v průběhu dalších let pomalu řídnout. Ubývá minerálů, kvalita kostní hmoty se postupně snižuje. Tento přirozený jev může vyústit až do obrazu primární osteoporózy, která neprovází žádnou další chorobu. U žen po menopauze je označována jako osteoporóza postmenopauzální. Rozvoj osteoporózy mohou také podpořit látky v některých lécích, nadměrné pití alkoholu, nikotinismus a užívání návykových látek.
I malý mechanický podnět může u člověka s takto oslabenými kostmi vyústit v osteoporotickou zlomeninu, někdy s fatálními následky. O to horší je, že onemocnění o sobě do té doby nemusí dát vůbec vědět, je ve svých počátcích zcela bezpříznakové. „Pohodlný a nezdravý životní styl spolu s prodlužující se průměrnou délkou života vede k prudkému nárůstu počtu nemocných. Celosvětově dle odhadů nemocí trpí 7–8 % populace.  V České republice tak počet postižených velmi pravděpodobně již překročil 750.000,“ dodává prof. Milan Bayer.

 U žen bývá osteoporóza častější

Výskyt osteoporózy je dvojnásobně častější u žen než u mužů. Zejména po menopauze jsou ženy ohroženější, neboť ztrácejí ochranu hormonu estrogenu, který úbytek kostní hmoty zpomaluje. Doporučený denní příjem vápníku pro tuto skupinu je kolem 1 300 mg. Průměrné množství denní konzumace vápníku u českých žen však nedosahuje ani 500 mg, až 78 % z nich nemá potřebné množství.

Věnujte péči svým kostem

V ČR se na prevenci i včasnou diagnostiku této choroby zapomíná. Léčí se jen 24 % žen a 12 % mužů. Pokud patří žena či muž k rizikové skupině (u žen stav po menopauze, nepřiměřeně nízká tělesná hmotnost, chronické onemocnění s dlouhodobou farmakoterapií, kouření, předchozí zlomenina), je vhodné poradit se se svým praktickým lékařem nebo gynekologem, který navrhne případné další vyšetření. Zpozornět je potřeba, pokud řídnutím kostí trpěl někdo z rodiny nebo člověk sám zaznamená některý z příznaků přímo na sobě samotném. Mezi ně patří tupé neurčité bolesti v zádech při delším sezení, stání nebo dalších běžných denních činnostech. Osteoporózu může signalizovat i snížení tělesné výšky v produktivním věku o více než 3 centimetry.

Možnosti léčby osteoporózy

Vyšetření se provádí ambulantně a bezbolestně pomocí kostního denzitometru. Je zcela neinvazivní s minimální dávkou rtg záření (asi 1/10 běžného snímku plic). Pacientovi pak na základě výsledků lékař doporučí další postup (doplňující laboratorní vyšetření, změnu denního režimu včetně úpravy pohybové aktivity nebo terapii některým farmakologickým přípravkem).
Ačkoliv je osteoporóza onemocnění závažné, lze s ní pomocí prevence nebo léčby bojovat. Základní cestou ke zlepšení je úprava životního stylu. Vhodné pohybové aktivity stimulují kostní buňky, jež podporují tvorbu kostní hmoty. Patří k nim rychlá chůze, jízda na kole, pilates, cvičení na míči, jóga, Tai-či. Studie ukázaly, že lidé praktikující Tai-či méně padají (riziko pádu je u nich nižší až o 47%) a utrpí o 25 % méně zlomenin kyčlí.
Jasnou volbou je i vhodná strava. Při osteoporóze je důležitý dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a živočišných bílkovin. Organismus lépe využívá vápník z potravin živočišného původu. Nejvýznamnějšími zdroji jsou sýry (hlavně tvrdé), tvaroh, kefír, jogurty, sardinky, losos. „Potraviny s vyšším obsahem vápníku je dobré jíst hlavně ve večerních hodinách, vápník se lépe vstřebává v noci. Pozitivní vliv na vstřebávání vápníku má vitamín D, který získáme ze slunečního záření, z ryb, vajec a sýrů,“ vysvětluje Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka z VFN v Praze.

Ukázka správného jídelníčku 

  • Snídaně – Pečivo, máslo, sýr Gouda
  • Svačina – jablko, pomeranč, banán, ořechy
  • Oběd – Polévka cibulačka s parmazánem, msový špíz se zeleninou, pečená brambora s bylinkovým tvarohem
  • Odpolední svačina – celozrnný koláč
  • Večeře – Chléb, pomazánka ze sardinek a lučiny, kyselá okurka

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek