_Přišly kontrakce. Kdo mi pomůže, když jsem sama?

Datum publikace: 04.08.2014

Většinu těhotných maminek někdy v průběhu těhotenství napadne otázka: Co budu dělat, když mě přepadnou kontrakce, a já budu sama doma, na ulici, v dopravním prostředku, jak stihnu dojet do porodnice, kdo mi pomůže…Na otázky webu ABCtěhotenství odpovídá ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje MUDr. Martin Houdek.

 

Nástup porodu, ať již v době jeho očekávaného termínu, či před ním, může zaskočit. Situací, ke kterým dochází a které maminky řeší, je víc.

Kontrakce se dostaví v době očekávaného porodu a přicházejí postupně v 15 – 20 minutových intervalech.

Pokud se tak stane doma, tak ženu většinou někdo blízký, nejčastěji manžel, dopraví do porodnice. Tato možnost ale vždy není. Například tehdy, když právě není k dispozici auto, v přítomnosti ženy není řidič nebo je předpoklad, že by žena cestu do porodnice vlastní dopravou nezvládla.
Pak je jediné správné řešení zavolat na záchrannou službu, tedy linku 155. Když se ozve dispečerka, je třeba jí oznámit kdo volá, co se stalo, kde se těhotná žena nachází a v jakém je stavu. Poté dispečerka vyšle vůz s lékařem a žena je převezena do nejbližší porodnice.
Začnou-li kontrakce mimo domov, případně nastal-li odtok plodové vody a maminka je sama, je namístě, aby někoho oslovila a požádala o pomoc. Oslovit může kohokoli, kolemjdoucí ženu, policistu, může poprosit o pomoc v nebližším obchodě a podobně. V době mobilních telefonů je být krajním řešením i to, že si žena pomoc zavolá sama. 

Kontrakce se dostaví před očekávaným termínem porodu.

V takovém případě je nejvhodnější volat linku 155.
Pokud žena krvácí, kontrakce nastupují rychle za sebou a jsou doprovázeny bolestmi, je lepší, když je při převozu pod lékařským dohledem.
Dobré je si uvědomit, že sanitní vůz má v provozu přednost v jízdě a tak je předpoklad, že dojede do porodnice dříve než osobní auto. 

Kontrakce se objeví v době očekávaného porodu a jejich nástup je velmi rychlý.

Pokud žena vyhodnotí, že kontrakce nastupují v krátkém rozestupu, například po dvou třech minutách, je opět namístě volat linku 155.
V těchto případech hrozí reálné riziko, že žena porodí během několika málo minut. Překotné porody jsou častější u žen, které rodí poněkolikáté, například počtvrté, popáté. Ale nastat samozřejmě mohou i u prvorodičky. 

Kontrakce nabydou nečekané síly a rychlosti během převozu do porodnice.

I to se může stát. Pokud žena začne rodit cestou, je vhodné zastavit a zavolat linku 155.
Dispečerka okamžitě vyšle na místo vůz a zůstane ve spojení s volajícím a po telefonu radí, jak má postupovat. Samozřejmě se může stát, že než vůz dorazí, je miminko na světě.
Pak je žena i novorozenec na místě ošetřen a oba jsou převezeni sanitou do nejbližší porodnice, kde je o ně postaráno. 

Když se dostaví kontrakce, není už lepší nechat porod proběhnout doma?

Každý porod, i ten, který vypadá jako bezproblémový, se během vteřiny může změnit v porod komplikovaný. Pak může být v ohrožení života žena i dítě.
V každém případě je tedy namístě volat linku 155 a nechat se převést do porodnice.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek