_Jak na domácí masky a peelingy. Lze je používat i v těhotenství

Datum publikace: 28.11.2018

Na chemický peeling v těhotenství raději zapomeňte. To ale neznamená, že o sebe přestanete pečovat. Možné je zkusit domácí peeling, který si uděláte sama. I ten domácí může být stejně „super“ jako ten chemický, ovšem s tím rozdílem, že stoprocentně víte, co jste do něj dala. 

Pokud chcete vašemu obličeji dopřát v zimě něco navíc, nemusíte chodit daleko. Hotový zázrak totiž naleznete i doma v lednici. Zkuste třeba vajíčka, ta v cestě za krásou využijete celá. Maska z vaječného bílku skvěle stahuje póry a vypíná pokožku, bojuje proti akné i vráskám. Vaječné žloutky zase pleť hydratují a vyhlazují. A upravenou skořápku můžete použít do domácího peelingu.

Domácí kosmetika z vajíček

Variant na vaječné masky existuje celá řada. Nejméně práce budete mít, pokud oddělíte žloutek od bílku a postupně využijete obě části vejce. V první fázi ušlehejte z bílku sníh, ten nanášejte na obličej a vždy překryjte papírovým ubrouskem. Vše nechte zaschnout a působit asi půl hodiny. Ubrousky následně opatrně sejměte z obličeje a opláchněte zbytky masky houbičkou namočenou v teplé vodě.
Žloutek poté pouze jemně rozšlehejte vidličkou, naneste rovnoměrně na obličej a počkejte 10 minut, vše pak opět důkladně opláchněte studenou vodou.

Velmi jemně drcené skořápky vařených vajíček, je možné využít i na přípravu peelingu, například po smíchání s medem. A jsou i babské rady, které radí skořápku využít na výrobu domácí zubní pasty.

Solný peeling

Blahodárný solný peeling si můžete připravit jednoduše i doma. Využít při tom lze obyčejnou kuchyňskou sůl, mořskou sůl nebo variantu s přídavkem jódu. Hrubost soli si zvolte dle svých preferencí, různě hrubá zrnka případně můžete promíchat. K soli je ideální přidat voňavé koření, bylinky, jehličí, sušené květy nebo třeba kávu či strouhanou citrusovou kůru. Na obarvení a ovonění peelingu pak můžete přidat libovolný esenciální olej nebo šťávu z ovoce či bobulí. Hotová solná směs vám uchovaná v sáčku vydrží na několik použití. V hezkém balení navíc poslouží i jako netradiční dárek.

Pozor na příliš péče najednou

Nutno podotknout, že by se to s peelingem nemělo moc přehánět. „Peeling je dobré užívat tak jednou týdně. Častěji ne. Lidé s jemnou pletí by jej měli používat dokonce jen jednou za čtrnáct dní, jinak si mohou spíše uškodit,“ prozradila léčitelka a bylinkářka Miroslava Rychlá.

Podle odbornice je také zapotřebí uvažovat, jestli na některou ze složek peelingu nemáte alergii. Je sice výhoda, že víte co v něm opravdu je, ale i tak je k němu zapotřebí přicházet se zodpovědností. „Do peelingu se dá zamíchat skoro všechno. Mě napadá pomerančový, anticeluidní peeling a pak blahodárný kávový, nebo okurkový, který nanášíme na obličej,“ uzavřela odbornice.

Pomeranč proti celulitidě

*jeden větší pomeranč

*skořice

*cukr

Kůru z pomeranče rozdrtíte, šťávu vymačkáte, k hmotě přidáme skořici a cukr tak, aby nám vznikla kašovitá hmota. Tu si nanesete na partie těla, na kterých nás trápí celulitida. Necháme působit 10 až 15 minut. Pokud přidáme také trochu citronu, je možné směs mazat na pigmentové skvrny, které v těhotenství vznikají. Citron a skořice jsou na to ideální. 

Kávou a okurkou za krásnou pletí

*káva nebo okurka

*sůl

*vazelína

Do tohoto receptu můžete použít kávu, nebo okurku. Kávu totiž ne každý snese z důvodů nejrůznějších alergií. Kávu namelte, okurku nastrouhejte. Zvolenou ingredienci smíchejte se solí a vazelínou. Tamponkem naneste na obličej a krouživými pohyby vmasírujete. Působit nechte asi pět minut. 

Oba dva peelingy není dobré připravovat do zásoby. Udělejte si je den předem a snažte se všechen spotřebovat.

Autor: Zuzana Zelenková


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek