_Rozumné koupání miminku neuškodí

Datum publikace: 09.01.2012

Může se miminko pravidelně koupat, nebo je lepší ho jen otírat? A jaká kosmetika je k tomu nejvhodnější? Tyto otázky jsou jedny z nejčastějších.

Pokožka novorozence je velmi jemná a citlivá. Už z toho důvodu je na místě o ni pravidelně pečovat.
Péči o ni lze rozdělit do dvou částí. První péče souvisí s hygienou dítěte, druhá s péčí, jejímž cílem je posílení zdravého vývoje a funkce pokožky (viz další článek).

Denní hygiena

Hygiena u miminka by měla být pravidelná a důsledná. Zbytky nečistot po ublinknutí, počůrání nebo stolici dětskou pokožku velmi dráždí. Denní hygiena by měla být prováděna tak často, jak jen to miminko potřebuje. K očistění pusinky, zadečku a dalších částí těla je možné použít buď vlažnou vodu a žínku, nebo čistící ubrousky k tomu určené. Pozor je třeba věnovat všem kožním záhybům, ve kterých by nečistota mohla ulpít.
Pokud se maminka rozhodne pro používání dětských vlhkých čistících ubrousků, je dobré se při jejich výběru řídit citlivostí pokožky dítěte. U novorozenců a dětí s citlivější pokožkou je vhodné se vyhnout parfemovaným ubrouskům a volit raději druhy určené přímo na citlivou pokožku. Pozor je dobré věnovat všem ubrouskům, které jsou napuštěné rostlinnými výtažky, které u části dětí mohou způsobit podráždění. Častým alergenem je i oblíbený heřmánek.

Voda pokožce neublíží

Součástí hygieny, zejména té večerní, je koupání miminka. Pokud je miminko zdravé a má zdravou pokožku je možné ho koupat hned od narození bez nějakých omezení, navíc většina miminek se koupe ráda. Voda, pokud není nějak zdravotně závadná, dětské pokožce neublíží. To co by mohlo potíže způsobit je nadměrné používání dětské kosmetiky nebo používání nevhodných značek.
Aby byly mycí přípravky účinné, je zapotřebí, aby obsahovaly složky podporující odmaštění pokožky, a to právě může být příčinou problémů souvisejících s koupáním. Pokud by byla dětská pokožka odmašťována příliš často nebo intenzívně, může dojít k poškození ochranného kožního filmu (který má novorozenec velmi slabý) a narušení ochranné funkce kůže. To se projevuje vysušením pokožky, zvýšenou citlivostí, svěděním, zčervením a šupinatěním.
Pravidlem by tak mělo být koupání s rozumným používáním mýdel, sprchových gelů, koupelových pěn a šampónu. V tomto případě může méně znamenat více.
Aby se koupání miminku líbilo, je nutné zvolit správnou teplotu lázně. Ta by neměla být vyšší než 38 °C. Pokud do takto teplé vody ponoří dospělý člověk předloktí, měl by lázeň vnímat jako příjemně teplou.
U miminek, ktará mají suchou pokožku se nedoporučuje příliš dlouhé koupání, aby nedocházelo ke zbytečnému vysoušení pleti. Pro zvláčnění je možné do lázně přidat i pár kapek oleje do koupele. V tomto případě, ale maminka musí dát velký pozor, vanička, ve které je voda s přidaným olejem klouže! 

Jak vybrat správně

Kvalitní dětská kosmetika by měla obsahovat co nejmenší procento přidaných konzervačních látek. To znamená, měla by být prostá barviv a měla by obsahovat co nejmenší podíl parfémů a konzervačních látek.
Pokud si maminka neví rady, po které značce sáhnout, měla by vybírat jen známé osvědčené značky, nebo kupovat značky distribuované lékárnami.

Text vznikl za odborné spolupráce MUDr. Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek