_Dítě a mráz? S novorozenci i kojenci si procházku odpusťte

Dítě a mráz? S novorozenci i kojenci si procházku odpusťte
Datum publikace: 18.01.2019

Jak oblékat děti do mrazivého počasí? Podle lékařky Ilony Hülleové je důležité dbát na přiměřenost. Jasná pravidla ovšem neexistují. Důležité je, aby bylo dítě v teple. Ve větších mrazech potom doporučuje, aby rodiče s úplně nejmenšími dětmi raději zůstali doma.

„Přesně žádné desatero není. Vždycky je potřeba oblékat děti přiměřeně. Dále radíme, že když je mráz pod minus pět stupňů Celsia, raději nevycházet. Pokud je enormně větrné počasí a mrzne, tak to pro děti také není vhodné,“ vysvětlila pro abctehotenstvi.cz Hülleová.
 
Chce to klid a nohy v teple

Dětem bychom podle lékařky měli dopřát fusak a deku, aby byly dobře oblečené a pěkně v teploučku. Přitom je třeba mít na myslí, že v korbičce hlubokého kočárku může být klima až o pět stupňů vyšší, než mimo kočárek. A s touto hodnotou také kalkulovat.

Pokožku dětí často trápí atopický ekzém. Jak se projevuje a jak se dá léčit?„Citlivý obličej je potřeba nakrémovat obličej mastným krémem, aby pokožka neomrzala. Důležité je nechodit do mrazivého vzduchu. Dětem v kojeneckém věku mohou snadno vzniknout omrzliny,“ dodala odbornice.

S novorozencem pak vyrazte na procházky po dvou týdnech od propuštění z porodnice. Předtím můžete miminko zvykat na studený vzduch u otevřeného okna.  Také u postupného zvykání na zimní podnebí ale nezapomínejte, že by dítě mělo být dostatečně oblečené.

Pozor na inverzi

U kojenců a batolat je potom nejvhodnější doba na procházku mezi 10 až 14 hodinou. Kojenci by tedy neměli do teplot nižších než minus pět stupňů Celsia. Dále nemá cenu chodit do větrného počasí, nebo sněžení. Stejně tak si odpustíme pobyt s dětmi na „čerstvém vzduchu“ když přijde inverze. Pokud chceme na procházku po nemoci, tak je vždycky lepší poradit se s lékařem.

Nezapomínejte dětem promazávat pokožku obličeje. Je lepší využít mast, než krém, ten totiž obsahuje hodně vody. Samozřejmě nezapomínejte na rukavice, čepice, pořádně teplou bundu a boty. To platí pro děti všeho věku. A teď jste vybaveni pro zimní radovánky. Hurá ven!

Autor: Zuzana ZelenkováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek